20.9 C
Kretinga
2024 / 09 / 19

Gydytojo verdiktas: šalmas paspirtukininkams ir dviratininkams turi būti privalomas

Ar jau skaitėte?

Nors pirmąjį šių metų pusmetį jau užfiksuota per 1000 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų, kuriuos padarė elektrinių paspirtukų vairuotojai, tikroji statistika gali būti dar liūdnesnė. Taip mano Vilniaus Karoliniškių poliklinikoje dirbantis ligoninėje dirbantis ortopedas-traumatologas Andrius Vaitiekus, kuriam šiltuoju sezonu beveik kasdien tenka gydyti susižalojusius paspirtukininkus.

- Reklama -

„Paspirtukininkų traumų kasmet daugėja, o daugelis tokių įvykių net nėra registruojami. Lengvai nukentėję el. paspirtukų vairuotojai dažnai net nesikreipia į gydytojus ir į statistiką nepatenka“, – konstatuoja medikas.

„Šalmus ėmus dėvėti dviratininkams, gerokai sumažėjo jų patiriamų traumų sunkumas, tad manau, kad ir paspirtukininkams šalmas turėtų būti privalomas,” – įsitikinęs medikas.

Pasak jo, dažniausiai paspirtukininkai patiria būtent lengvas traumas – įvairius nubrozdinimus, sumušimus, patempimus – ir tokiais atvejais gydosi patys, namuose.

Šalmus dėvi tik kas dešimtas

„Dažniausiai nukenčia rankos ir galva: patiriamos veido, dantų traumos. Deja, pasitaiko ir sunkių sužalojimų – įvairios galvos smegenų traumos, žandikaulių lūžiai, sudėtingi rankų ir kojų lūžiai. Tokiais atvejais namuose jau neišsigydysi – prireikia operacijos“, – pasakoja traumatologas.

A. Vaitiekaus teigimu, apie 10–20 proc. besikreipiančiųjų į gydymo įstaigą yra guldomi į skyrių stacionariniam gydymui, o maždaug dviem trečdaliams prireikia operacijos.

Nors pernai atlikta apklausa atskleidė, kad šalmą važiuodami dėvi beveik 30 proc. el. paspirtukų vairuotojų, ortopedo-traumatologo patirtis rodo, kad iš traumas patyrusių paspirtukininkų su šalmu buvo vos kas dešimtas.

- Reklama -

„Šalmus ėmus dėvėti dviratininkams, gerokai sumažėjo jų patiriamų traumų sunkumas, tad manau, kad ir paspirtukininkams šalmas turėtų būti privalomas. Visi duomenys rodo, o ir sveikas protas sako, kad, dėvint šalmą, traumos būna kur kas lengvesnės“, – įsitikinęs medikas.

Teko gydyti ir penkiametį

Be to, kad nedėvi šalmo, paspirtukininkai taip pat neretai viršija saugų greitį, neįvertina rizikos susidurti su pėsčiaisiais, vairuodami naudojasi elektroniniais prietaisais (ypač telefonu), ant paspirtuko stoja pavartoję alkoholio. Pavyzdžiui, iš daugiau nei tūkstančio pirmąjį šių metų pusmetį policijos fiksuotų eismo įvykių, kuriuose dalyvavo paspirtukininkai, daugiau nei penktadalis eismo įvykių buvo susiję su apsvaigusiais asmenimis.

A. Vaitiekus savo praktikoje mato ir daugiau neatsakingo paspirtukininkų elgesio pavyzdžių.

„El. paspirtukus vairuoja vaikai iki 14 metų, neturintys tam teisės, – yra buvęs atvejis, kai nukentėjo vos penkerių metų vairuotojas. Būna, kad vienu paspirtuku važiuoja po du ar netgi tris asmenis. Pasitaiko, kad suaugęs žmogus kartu vežasi ir vaiką. Tokie atvejai stulbina labiausiai – nes juk būtent vaikas labiausiai ir nukentės avarijos atveju“, – stebisi gydytojas.

Paspirtukininkus kviečia riedėti šalmingai

Remiantis 2023 m. atliktu nuomonių tyrimu, du trečdaliai paspirtukininkų nedėvi nei šalmų, nei apsauginių liemenių, o vienas iš penkių galvoja, kad Kelių eismo taisyklės jam apskritai netaikomos.

Atsižvelgdama į tai Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) šių metų šiltąjį sezoną inicijavo informacinę-edukacinę kampaniją „Riedėk šalmingai“, kurios metu el. paspirtukų vairuotojai skatinami laikytis KET, vairuoti kultūringai, dėvėti šalmus bei kitas apsaugos priemones.

Pasak LTSA direktoriaus Geniaus Lukošiaus, tikimasi, kad įvairiais sklaidos kanalais vykdoma kampanija padidins paspirtukininkų sąmoningumą, o tai savo ruožtu leis sumažinti jų ir kitų eismo dalyvių patiriamų traumų skaičių.

„Labai svarbu, kad el. paspirtukus vairuojantys asmenys kelyje elgtųsi atsakingai, išmanytų jiems taikomas Kelių eismo taisykles bei dėvėtų apsaugos priemones. Iš pastarųjų šalmas yra bene svarbiausia priemonė, kritiniais atvejais galinti išgelbėti paspirtukininko gyvybę“, – pabrėžia G. Lukošius.

TOP naujienos

Keičiu padangas. Kaip žinoti, kuris autoservisas jomis pasirūpins tinkamai?

Netrukus įsibėgės padangų keitimo sezonas ir vairuotojai užplūs transporto priemonių techninio aptarnavimo ir remonto paslaugų centrus. Kaip žinoti, kuris autoservisas atsakingai tvarko atliekas, jų...

Pastatas, buvęs cerkve, ginklų bei maisto sandėliu ir vėl tapęs bažnyčia

Pavadinimas galėtų būti klausimas kauniečiams – apie kokį šio miesto pastatą kalbame? Teisingas atsakymas – . Seniausia Kauno bažnyčia. Pastaraisiais mėnesiais ji traukė akį virš...

„Rimi“ dairykitės šių produktų: paruošite desertą, kuriam neatsispirs nei mažas, nei suaugęs

Kepti vaisiai ant grotelių yra itin universalūs: jais galima mėgautis kaip gaiviu desertu, naudoti salotoms ar derinti su grilyje kepta mėsa. Prekybos tinklo „Rimi“...

„Xiaomi“ pristatė naujausią telefonų seriją su „Leica“ kamera ir išmaniąją ekosistemą

Elektronikos gamintojas „Xiaomi“ pristatė naująją mobiliųjų telefonų flagmanų seriją „Xiaomi 14“, dėl stiprinamo bendradarbiavimo su objektyvų gamintoja „Leica“ pasižyminčią išskirtinėmis vaizdo kūrimo galimybėmis. Naująją...

Taupymas puošia: „Iki“ „Grožio fiestoje“ – gerokai pigesnės žymiosios korėjietiškos veido kaukės ir aibė...

Pavasaris – pats metas gražintis ir palepinti savo kūną prieš prasidedant šiltajam sezonui. Naujomis spalvomis sužydėti padės „Grožio fiesta“, jau prasidėjusi „Iki“ parduotuvėse visoje šalyje. Net iki 50 proc. dydžio nuolaidos „Iki“ taikomos pirkėjų...

Palangos koncertų salė nušvito tautinės Baltarusijos vėliavos spalvomis

Palangos koncertų salė ketvirtadienio vakarą nušvito tautinės Baltarusijos vėliavos spalvomis – taip Palangos miesto savivaldybė atsiliepė į Baltarusijos opozicijos kvietimą jungtis prie vasario 7 d. rengiamos Susigiminiavusių miestų solidarumo akcijos. Per karantiną aplankyk Palangą virtualiai... Nors...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS