15.9 C
Kretinga
2024 / 03 / 28

Erkės nemiega. Kaip apsaugoti augintinius?

Ar jau skaitėte?

Erkė. Nuotrauka Catkin iš Pixabay.

Vyraujant pavasariškiems orams, svarbu atkreipti dėmesį į gamtoje tykančius pavojus, apie kuriuos šaltuoju sezonu dažnai nesusimąstome. Pliusine oro temperatūra mėgaujamės ne tik mes, tačiau ir pavojingi voragyviai – erkės. Paprastai erkių aktyvumo sezonas prasideda kovo mėnesį ir tęsiasi kartais net iki vėlyvo gruodžio. Šiais metais laikantis ypač šiltiems orams, jau vasario mėnesį pastebėta, kad dauguma erkių yra nubudusios bei aktyviai ieško maisto. Erkės vis dažniau sutinkamos ne tik miškuose ar laukuose, tačiau ir miesto teritorijoje, parkuose, žaliosiose zonose.

- Reklama -

Pavojus mūsų augintiniams

Erkės pavojingos ne tik mums, bet ir mūsų augintiniams. Jos platina daugybę virusinių ir bakterinių ligų, kuriomis gali užkrėsti naminius gyvūnus. Šunys ir katės erkes parsineša iš lauko – jas pasigauna pasivaikščiojimų metu. Nenupjautoje žolėje po lapais besislepiančios erkės lengvai patenka ant augintinio kailio ir suradusios minkštą, daug kraujagyslių turinčią vietą joje įsisiurbia. Parduotuvių tinklo augintiniams veterinarijos gydytojos ir farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės teigimu, gyvūnui įsisiurbusi erkė gali sukelti daugybę negalavimų: gali atsirasti anemijos požymiai, karščiavimas, apatiškumas, gyvūnas gali netekti apetito. Labai svarbu laiku pastebėti simptomus ir kreiptis į veterinarą.

Erkių sukeliamos ligos

Lietuvoje labiausiai paplitusios 4-ios erkių naminiams gyvūnams sukeliamos ligos: babeziozė, anaplazmozė, erlichiozė ir Laimo liga (boreliozė).

Babeziozė (piroplazmozė) – tai viena dažniausiai augintiniams diagnozuojamų ligų. Šią ligą sukelia babezijos, kraujyje parazituojantys pirmuonys. Inkubacinis babeziozės periodas gali trukti nuo 3 dienų iki kelių mėnesių, taigi jog jūsų augintinis serga, galite pastebėti ne iš karto. Dažniausiai babezioze užsikrečia šunys, tačiau ši liga pavojinga ir katėms. Sergantiesiems pirmiausia pasireiškia šie ligos simptomai: apatiškumas, apetito stoka, aukšta temperatūra, silpnumas, viduriavimas, padažnėjęs kvėpavimas ir širdies ritmas. Taip pat gali sutrikti augintinio miego ritmas, prasidėti dehidratacija. Laiku pastebėjus simptomus bei pradėjus gydymą, babeziozė įveikiama. Sergantiems augintiniams dažnai skiriami antibiotikai, kurie užkerta kelią antrinėms infekcijoms.

- Reklama -

Geras laisvalaikis – Geras SUDOKU


Panašūs pirminiai simptomai gali įspėti ir apie kitą erkių sukeliamą ligą anaplazmozę. Nustatyta, jog gyvūnai šia liga užsikrečia ne iš karto, o po 24–48 valandų nuo erkės įsisiurbimo, taigi, anksti pastebėjus įsisiurbusią erkę bei ją ištraukus, rizika, jog jūsų augintinis susirgo anaplazmoze – maža. Liga sukeliama Anaplasma phagocytophilum mikroorganizmų, kurie puola baltuosius kraujo kūnelius ir taip silpnina gyvūno organizmą. Ši liga gydoma antibiotikais.

Labai į anaplazmozę panaši ir erlichiozė. Šią ligą taip pat sukelia mikroorganizmai, kurie naikina baltuosius kraujo kūnelius. Ligos simptomai gali pasireikšti praėjus tik keliems mėnesiams po užsikrėtimo, taigi galite ne iš karto pastebėti, jog jūsų augintinis serga. Kaip ir kitoms erkių sukeltoms ligoms, šiai irgi būdingi panašūs simptomai, tokie kaip vangumas, apetito praradimas, taip pat gali pradėti tinti kojos ar net prasidėti kraujavimas iš nosies. Erlichiozė dažnai pasireiškia kartu su babezioze, taigi pastebėjus simptomus tikslinga gyvūną ištirti dėl galimo užsikrėtimo abejomis ligomis.

Kaip ir žmonės, augintiniai taip pat gali susirgti Laimo liga. Veterinarijos gydytojos ir farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės teigimu, skirtingai nei žmonėms, šią ligą nustatyti gyvūnams kur kas sunkiau. Simptomai gali pasireikšti ir po keleto mėnesių nuo užsikrėtimo. Pastebėjus, kad jūsų augintinis tapo vangus, pavargęs, pradėjo šlubuoti ar jaučia sąnarių skausmą, būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarą. Laiku nepastebėta bei negydoma Laimo liga gali turėti skaudžias pasekmes. Pažeista centrinė nervų sistema sukelia paralyžių, o šios komplikacijos, deja, nepagydomos.

Kaip apsaugoti augintinius?

Yra daug būdų, kurie gali padėti apsaugoti gyvūną nuo parazitų ir sunaikinti jau atsiradusius. Svarbu stebėti savo augintinį ir naudoti tinkamas priemones. Deja, nei viena iš priemonių neužtikrina 100% apsaugos nuo erkių, taigi siūloma pasirūpinti keliomis.

Antkakliai nuo blusų ir erkių ne tik gali padėti jas atbaidyti, – jei sudėtyje yra cheminių medžiagų, tokios priemonės naikina parazitus. Antkaklis turėtų būti užsegtas augintiniui kuo arčiau odos. Apsauga nuo erkių, užsegus antkaklį, pradeda veikti po dviejų dienų. Antiparazitinius antkaklius patartina naudoti trumpaplaukių naminių gyvūnų apsaugai. Galima išbandyti ir natūralų gintarinį antkaklį. Gintariniai karoliukai įelektrina gyvūno kailį, todėl parazitai negali prie jo prikibti. Taip pat gintaras skleidžia specifinį dervos kvapą, kuris nepatinka erkėms bei blusoms, taigi gali padėti atbaidyti šiuos parazitus.

Antiparazitiniai lašai taip pat gali turėti dvigubą poveikį – atbaidyti arba atbaidyti ir naikinti parazitus. Priklausomai nuo norimo efekto galite rinktis natūralių eterinių aliejų ir ekstraktų turinčius lašus, kurie gali padėti atbaidyti erkes, arba naudoti lašus su insekticidais, kurie naikina šiuos voragyvius. Antiparazitiniai lašai lašinami gyvūnui ant sprando odos praskyrus kailį. Preparatas pradeda veikti per odą patekęs į kraujotaką. Lašų poveikis tęsiasi iki 4 savaičių.

Ultragarsiniai pakabukai taip pat gali būti naudojami norint apsisaugoti nuo erkių. Žmogui ir gyvūnui ultragarso bangos negirdimos, taigi nekelia jokios žalos, tačiau pakabuko skleidžiamos bangos trikdo voragyvius, todėl gali padėti apsaugoti nuo įkandimo.

Purškalai ir aerozoliai purškiami gyvūnams ant kailio prieš vedant į lauką. Jų poveikis taip pat dvejopas, priklausomai nuo sudėties – parazitus atbaidantis arba atbaidantis ir naikinantis.

Šampūnai pasižymi greitu, momentiniu poveikiu. Jų galite rasti 100% natūralių, kurie tinka katėms bei šunims nuo 3 mėnesių amžiaus. Natūralūs gyvūnų šampūnai tik atbaido parazitus, šampūnai su specialiomis medžiagomis juos naikina.


Lietuvos pajūris


Jei norite naudoti tik natūralias priemones, rinkitės grynus eterinius aliejus. Tai maloniai kvepianti, augintiniams ir jų šeimininkams nekenksminga priemonė, galinti padėti atbaidyti erkes ir kitus parazitus. Tiek šunims, tiek katėms nuo erkių tinkami naudoti šie eteriniai aliejai: eukaliptų, rozmarinų, pelargonijų, citrinžolių ir kvapiųjų citrinžolių. Galite naudoti jau paruoštą tepti specialų mišinį arba pasigaminti tokį namuose įlašindami kelis lašus eterinio aliejaus į šaukštą bazinio aliejaus.

Būtina reaguoti greitai

Reguliariai bei kruopščiai apžiūrėkite savo augintinį grįžus po pasivaikščiojimo. Nepamirškite patikrinti, ar nėra įsisiurbusių erkių augintinio ausyse, aplink akis, ant snukučio, taip pat nosyje, po uodega, tarp kojų ir letenėlių. Aptikus įsisiurbusią erkę ją reikia kuo greičiau ištraukti. Geriausia, suėmus erkę pincetu kuo arčiau odos, traukti ją lėtu judėsiu sukant prieš laikrodžio rodyklę. Įkandimo vietą patepkite natūraliu eterinių aliejų mišiniu. Po erkės įkandimo stebėkite augintinio būklę, nes kai kurie ligų simptomai gali pasireikšti ir praėjus mėnesiui po kontakto su parazitu. Labai svarbu, jog, pastebėję pasikeitusį augintinio elgesį ar prastą savijautą, kreiptumėtės į veterinarijos gydytoją.

TOP naujienos

Šiandien daug kur eismo sąlygas sunkina snygis ir pūga

Šiandien daug kur numatomi krituliai, vyraus sniegas. Kai kur pustys, kils pūga. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 0 iki 2...

Šiandien per šalį praslinks šaltasis atmosferos frontas

Gegužės 17-os dieną vietomis trumpai, daugiausia negausiai palis. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Gegužės 18...

Horoskopai balandžio 9 dienai

AVINASSeniai puoselėtus ateities planus kol kas teks atidėti. Visą laiką ir jėgas suris nemalonūs, tačiau nebeišvengiami sprendimai. Taigi pulkite stačia galva į darbus ir,...

Kelininkai primena, ką būtina žinoti apie keliones per didžiąsias metų šventes

Artėja bene laukiamiausios metų šventės, tad kelininkai yra ne tik pasiruošę reaguoti į besikeičiančias oro sąlygas bei užtikrinti kelių pravažumą, bet ir dalijasi naudingais...

Šiemet atlyginimas kilo 70 proc. gyventojų, tačiau augimas perpus mažesnis nei pernai

Lietuvą ir pasaulį šiemet stipriai krečiant koronaviruso pandemijai, atlyginimai Lietuvoje, lyginant su praeitais metais, augo beveik perpus mažiau, rodo „Baltic Salary Survey“ tyrimas. Dalis organizacijų išmokėjo mažiau priedų, įšaldė bazinius atlyginimus, atsisakė kai kurių...

Erkių šias metai aptinkama daugiau

Kelerių pastarųjų metų duomenys rodo, kad būtent birželį imamas fiksuoti susirgimų erkių platinamomis ligomis augimas. Praėjusį sezoną viena Lietuvoje veikianti draudimo kompanija užregistravo pusantro karto daugiau atvejų, kai klientams po erkės įkandimo pasireiškė Laimo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS