3.9 C
Kretinga
2025 / 01 / 21

Iššūkis naujai valdžiai: įgyvendinti Europos Sąjungos direktyvą

Ar jau skaitėte?

Šių metų lapkričio 22 d. Lietuvos Respublikos Seime vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Tik TAIP reiškia TAIP. Kova su seksualiniu ir kibernetiniu smurtu: nauji iššūkiai ir sprendimai“ buvo aptarta, kaip Lietuvai sekasi pasiruošti įgyvendinti pirmąją Europos Sąjungos direktyvą, skirtą kovai su smurtu prieš moteris ir mergaites.

- Reklama -

Europos moterų lobistinės organizacijos smurto observatorijos Lietuvos ekspertė Jurgita Pečiūrienė, pristatydama teisės aktų analizę, pažymėjo, kad Lietuva turi puikias galimybes ne tik reglamentuoti naujas smurto formas, tokias kaip kibernetinis smurtas, bet ir reikšmingai peržiūrėti visą teisinę sistemą, apimančią smurtą artimoje aplinkoje ir seksualinę prievartą. „Svarbu išnaudoti šią progą maksimaliai, dedant pastangas į pokyčius ir efektyvų direktyvos įgyvendinimą“, – sakė J. Pečiūrienė.

Prierašas po nuotrauka: Lapkričio 22 d. Seime vykusioje konferencijoje „Tik TAIP reiškia TAIP“ aptarta, kaip Lietuvoje įgyvendinti ES direktyvą dėl kovos su smurtu prieš moteris.
Prierašas po nuotrauka:
Lapkričio 22 d. Seime vykusioje konferencijoje „Tik TAIP reiškia TAIP“ aptarta, kaip Lietuvoje įgyvendinti ES direktyvą dėl kovos su smurtu prieš moteris.

Ji akcentavo, jog svarbiausi veiksniai sėkmingam direktyvos įgyvendinimui yra politinė valia, profesionalumas ir aktyvus nevyriausybinių organizacijų įsitraukimas. Ekspertės taip pat atkreipė dėmesį į būtinybę apmokyti pareigūnus ir specialistus, užtikrinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą bei šviesti visuomenę.

Anot J. Pečiūrienės, direktyva pateikia pirmąjį ES lygio smurto dėl lyties apibrėžimą ir įveda naujus seksualinio bei kibernetinio smurto apibrėžimus. Ji taip pat numato kompleksinę pagalbą nukentėjusiems, mokymus specialistams, tarpinstitucinį bendradarbiavimą ir visuomenės švietimą. Šios priemonės yra esminės ne tik siekiant apsaugoti aukas, bet ir ugdant visuomenės sąmoningumą.

Konferencijoje dalyvavusi Nyderlandų moterų tarybos pirmininkė Astrid van Heumen pristatė savo šalies patirtį kovoje su seksualiniu bei kibernetiniu smurtu. Ji atkreipė dėmesį į tai, jog Nyderlanduose veikia specializuoti pagalbos centrai, kurie teikia visokiariopą pagalbą susidūrusiems su seksualinio pobūdžio smurtu. Taip pat yra teisiniai įstatymai bei prevencinės priemonės tokio pobūdžio smurtui. Specialistės pristatymas paskatino diskusijas apie gerosios patirties pritaikymą Lietuvoje.

Konferencijoje taip pat dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotoja Viktorija Čmilytė-Nielsen, kuri atidarė renginį ir išsakė savo stiprų palaikymą kovai su smurtu prieš moteris bei mergaitės. Europos moterų lobistinės organizacijos vyr. politikos patarėja Irene Rosales pristatė ES direktyvos nuostatas ir jų svarbą kovojant su smurtu dėl lyties.

- Reklama -

Diskusijose taip pat dalyvavo politikai ir nevyriausybinių organizacijų atstovės: Lietuvos moterų lobistinės organizacijos valdybos pirmininkė Dr. Dalia Puidokienė, Lietuvos moterų lobistinės organizacijos projektų vadovė Rita Šakinytė Petrovė ir kt. Jie aptarė iššūkius ir galimybes direktyvos įgyvendinimui Lietuvoje.

ES direktyva dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje buvo priimta 2024 m. gegužės mėnesį. Pagal šią direktyvą Lietuva privalo per trejus metus, t. y. iki 2027 m. gegužės, perkelti jos nuostatas į nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad per šį laikotarpį būtina peržiūrėti ir atnaujinti esamus teisės aktus, siekiant užtikrinti efektyvią smurto prevenciją, nukentėjusiųjų apsaugą ir pagalbą. Taip pat stiprinti teisėsaugos ir kitų institucijų bendradarbiavimą bei visuomenės švietimą šioje srityje.

 

TOP naujienos

Patys namuose pasigaminkite madingiausią rudens gėrimą – moliūgų pyrago kavą: nustebsite, kaip nebrangu ir paprasta

Kvapni moliūgų pyrago prieskonių kava – „pumpkin spice latte“ – kiekvieną rudenį tampa geidžiamiausiu šildančiu gėrimu. Šio kavos variantų gausu kavinių meniu, tačiau aromatingą...

Gydytojas V. Morozovas pataria: ką turėti vaistinėlėje atostogaujant ir kaip suteikti pirmąją pagalbą susižeidusiam

Naujosiose vaistinėlėse automobiliams atsirado papildomų priemonių: ledo maišeliai, spaudžiamieji tvarsčiai, taip pat daug diskusijų visuomenėje sukėlę turniketai. Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pataria, kaip juos...

Gruodžio 23 dienos horoskopas

AVINASJei norite, kad jūsų sugebėjimus įvertintų ir materialia paskata, turėsite pateikti labai įtikinamus argumentus. Šiandien teks daug skaičiuoti ir galvoti apie pinigus. Turėsite būti...

Išbandykite ispanišką virtuvę: paelija su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis (receptas)

Geriausiai Ispanijos virtuvę apibūdinantis patiekalas, neabejotinai, yra paelija, kurią anksčiau ar vėliau pamėgsta net pats išrankiausias keliautojas. Dėl didelės ingredientų pasirinkimo įvairovės ir skirtingų...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Nekaltas persivalgymas ar sutrikimas: kaip atpažinti emocinį valgymą?

Su emocinio valgymo problema pasaulyje susiduria vis daugiau žmonių, o malšinti užplūstančius jausmus maistu dar labiau skatina pokyčių laviną įnešusi pandemija. Ekspertai atskleidžia, kad laiku atpažinti problemos užuomazgas nėra sudėtinga, tačiau svarbu kuo anksčiau...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS