7.9 C
Kretinga
2025 / 04 / 24

Kaip galima prarasti asmeninius duomenis?

Ar jau skaitėte?

Sugrįžęs darbas nuotoliniu būdu ir dabartinis sumaišties periodas gali paskatinti internetinius nusikaltėlius vėl imtis agresyvesnių veiksmų. Susirūpinę savo saugumu žmonės atranda daug žadantį, tačiau mažai kam dar pažįstamą sprendimą – VPN (angl. virtual private network). Vis tik reikėtų būti budriems: šiandien rinkoje plačiai siūlomas nemokamas VPN nors ir skamba patraukliai, bet gali sukelti nemažai rūpesčių.

- Reklama -

„Nemokamos VPN paslaugos tampa vis populiaresnės. Jos leidžia naršyti internete neatskleidžiant savo įrenginio IP adreso, todėl virtualiai esate visiškai nesusekamas. Vartotojai mano, kad jų duomenys irgi pilnai apsaugoti. Deja, naudodamiesi nemokamu VPN jūs kaip tik aukojate savo duomenų saugumą ir privatumą – programos renka ir saugo jūsų naršymo internete informaciją, kurią vėliau gali parduoti tretiesiems asmenims“, – pasakoja „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis.

Kas yra VPN?

VPN (angl. virtual private network) yra 1996 m. pristatytas virtualus privatus tinklas, užtikrinantis asmens privatumą naudojantis internetu. Jis veikia kaip tarpininkas tarp išmaniojo įrenginio ir bet kokios interneto svetainės.

„VPN veikimo principas yra labai paprastas. Pirmiausia, duomenų srautas perduodamas VPN serveriui, kur atliekamas šifravimas – paslepiamas IP adresas ir naudotojo buvimo vieta. Tuomet duomenų srautas toliau siunčiamas į norimą pasiekti interneto svetainę, o skaitmeninėje erdvėje jūs tampate praktiškai neatsekami“, – pasakoja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Taip pat VPN yra efektyvi priemonė siekiant darbuotojams leisti saugiai prisijungti prie vidinio įmonės tinklo dirbant iš namų. Paslauga taip pat leidžia apeiti geografinius apribojimus. Neretai žmonės naudoja VPN paslaugą norėdami pasiekti turinį, prieinamą, pavyzdžiui, JAV rinkai. Taip VPN besinaudojantis klientas tokio paslaugų tiekėjo yra laikomas esančiu kitoje šalyje.

- Reklama -

Kiek kainuoja taupumas?

Nors pagrindinė VPN funkcija – apsaugoti jūsų asmeninius duomenis ir naršymo įpročius nuo pašalinių akių, pasirinkę nemokamą programą galite prisidaryti ir žalos. Nepatikimi tiekėjai gali lengvai iššifruoti jūsų duomenis ir parduoti reklamos kompanijoms ar kitiems tretiesiems asmenims, jums to nė nežinant.

„Jeigu paslauga nemokama, greičiausiai, produktas esame mes patys, tad VPN teikėjas parduoda mūsų duomenis – uždirba pinigus pardavinėdamas asmeninę informaciją, pavyzdžiui, rinkodaros tikslais. Turėdamos informacijos apie naršymo įpročius, reklamos kompanijos gali lengviau sekti jūsų veiklą ir rodyti aktualesnį turinį. Visgi didelis net ir suasmenintos reklamos kiekis tikrai erzina ir vargina vartotoją“, – sako „Bitės Profas“. Naudojantis nemokamu VPN didelė grėsmė kyla ir banko sąskaitų informacijai, paskyrų slaptažodžiams ir verslo duomenims.

Daugelis populiariausių nemokamų VPN neturi įmonės el. pašto adreso, o jų internetinė svetainė atrodo nepatikima. Pavyzdžiui, puslapyje pateiktoje privatumo politikoje pateikiamos vos kelios eilutės.

Kas geriau: nemokamas ar jokio?

Kitas nemokamo VPN trūkumas – sumažėjęs naršymo greitis. Dalis nemokamą paslaugą siūlančių tiekėjų užtikrina greitą interneto ryšį tik ribotam duomenų kiekiui, o jį išnaudoję, grįšite prie itin lėto interneto. Taip pat daugelis programų turi ribotą duomenų perdavimą: išnaudojus limitą, VPN išsijungs savaime ir jūsų kompiuterio IP vėl taps matomas, o įrenginys – neapsaugotas.

„Nemokamo VPN rinktis vis tik nerekomenduočiau: visų pirma, kyla rizika, kad Jūsų naršymo duomenys bus parduoti, tad matysite nepageidaujamą reklamą. Be to, nemokamas sprendimas gali ženkliai mažinti interneto greitį, kas paprastai erzina. Galiausiai, kyla rizika, kad atsisiųsite kenksmingą kompiuterinę programą, kuri pakenks ar netgi sugadins jūsų įrenginį. Šiandien patikimas ir kokybiškas VPN yra pasiekiamas už tikrai prieinamą kainą“, – pastebi A. Archangelskis.

Daugelis VPN kainuoja iki keliolikos eurų per mėnesį, kurių tikrai yra vertas jūsų saugumas. Mažai kam žinoma, tačiau viena populiariausių pasaulyje VPN paslaugų – „NordVPN“ –kuriama ne kur kitur, o Lietuvoje.

Jaunius Špakauskas
„Bitė Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovas

TOP naujienos

Nustebinkite savo skonio receptorius: vasarą pagrilinkite šviežut šviežutėlį moliūgą

Moliūgai – neabejotini rudens karaliai, kasmet suburiantys vis didesnę gerbėjų armiją. Tačiau rudeninei moliūgomanijai galite užbėgti už akių – ši sveika, skani bei pigi...

„Iki“ tyrimas: 6 iš 10 pirkėjų renkasi tą parduotuvę, kurioje galioja jiems aktualios akcijos 

Prekybos tinklo „Iki“ užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad planuodami, kurioje parduotuvėje apsipirkti, dažniausiai lietuviai renkasi tą, kurioje jų mėgstamiems produktams yra taikomos akcijos. Jas,...

Kaip vilniečiai ir miesto svečiai „pūtė į uodegą“

Posakis „papūsk man į uodega“ viešosios įstaigos „Amatų gildija“ dirbtuvėse, esančiose Skapo g. 3-34, gruodžio mėnesį skambėjo dažnai. VšĮ „Amatų gildija“ dalyvauja Vilniaus miesto savivaldybės...

Skaniai ir taupiai: egzotiškas vaisius, pigesnis nei bananai ar mandarinai

Net ir nusprendus labai taupyti, nebūtina skubėti atsisakyti pamėgtų maisto produktų. Kartais tereikia atidžiau peržvelgti įvairius nuolaidų pasiūlymus, kurie leidžia net ir egzotinių vaisių...

Sveikatai palankios daržovių ir vaisių sultys: dietologė pataria jas maišyti atsargiai (receptas)

Rudenį svarbu savo organizmą praturtinti reikiamais vitaminais bei mineralais, o tam gali puikiai pasitarnauti spalvingos daržovių sultys iš produktų, išaugusių mūsų soduose ar daržuose....

Horoskopai gruodžio 14 dienai

AVINASDėl sveikatos šiuo metu neturite problemų. Tik nekalbėkite per garsiai, nes galite greitai užkimti. Būkite mandagus, bet nepatiklus. JAUTISRytinio pokalbio metu pagaliau pajudės jūsų reikalai,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS