10.9 C
Kretinga
2025 / 04 / 21

Neatrastas Balkanų brangakmenis – populiariausios turistinės kryptys tokių gamtos vaizdų galėtų pavydėti

Ar jau skaitėte?

Balkanų brangakmeniu vadinama Juodkalnija – idealus pasirinkimas išsiilgusiems saulėtų dienų pripildyto kerinčio gamtos grožio, persipinančio su turtinga istorija, lydinčia kone kiekviename žingsnyje. Nenustebkite, jei grįžę jausitės taip, tarsi viena kelionė būtų sutalpinusi skirtingų atostogų patirtis, o nepamatytų, nepatirtų dalykų vis dar likę – nors šalis labai nedidelė, veiklos čia tikrai nepritrūksite.

- Reklama -

Kad Juodkalnija neabejotinai yra viena tų krypčių, apie kurias norisi ne tik skaityti, bet ir savo akimis pamatyti, patvirtina ir kelionių organizatoriaus „Novaturas“ atstovė Lina Kiljonienė.

Juodkalnija. Nuotrauka iš Shutterstock.

 „Šis žemės lopinėlis, įsitaisęs tarp dviejų pasaulių – Europos ir Azijos, Balkanų širdyje, stebina neįtikėtino grožio kraštovaizdžiais, kurie nenusileidžia atvirukų vertiems kadrams iš Monako ar Venecijos. Lietuviai vis dažniau atranda šios kelionių krypties privalumus, tačiau neabejoju, kad ateityje Juodkalnijos populiarumas tik dar labiau augs“, – sako kelionių ekspertė.

Šalis, lepinanti tobulu klimatu

Kurortiniais miesteliais, puikiais paplūdimiais, kylančiais naujais viešbučiais ir atostogomis už mažesnę kainą keliautojus viliojanti Juodkalnija aktyvųjį turistinį sezoną įprastai pradeda vėlyvą pavasarį – gegužės mėnesio viduryje. 

Tiems, kurie nusiteikę aktyviau pakeliauti, pavasaris ir ruduo yra idealus laikas kelti sparnus. Oro temperatūra pakyla maždaug iki 25°C, tad primena lietuviškas vasaras – ne pernelyg karštas, tačiau džiuginančias saulėtomis dienomis. Maloniu privalumu daugumai tampa ir mažesni turistų srautai – jokių minių paplūdimiuose ir eilių prie populiariausių lankytinų vietų tikrai gerai nuteikia atostogoms. Tiesa, planuojantiems keliauti po kalnus, kelionių ekspertė pataria pasiimti šiltesnių drabužių, mat kalnuose temperatūra gerokai žemesnė nei žemyninėje dalyje ir pakrantėje.

Kotoro miestas. Nuotrauka iš Shutterstock.

Liepos–rugpjūčio mėnesiais reikėtų nusiteikti aukštesnei temperatūrai, kuri įprastai pakyla iki 30°C karščio, tačiau dėl vyraujančio tipiško Viduržemio jūros klimato ją nesunkiai pakelia net ir kaitrai jautrūs žmonės. Galite būti tikri, kad šurmulio ir linksmybių tikrai nepritrūksite – kurortiniuose miesteliuose vasaros metu gyvenimas tiesiog kunkuliuoja, tačiau ir ramybės oazių mažose įlankėlėse ar kalnų kaimeliuose galima atrasti.

- Reklama -

Polako, polako – atraskite tikrąjį Juodkalnijos žavesį

Nenustebkite, jei keliaudami po Juodkalniją pakankamai dažnai išgirsite žodžius „polako, polako“ – jie reiškia „pamažu, pamažu“ ir puikiai atspindi vietinių požiūrį į gyvenimą. Ne lėtai, kaip galima būtų suprasti, o spėjant patirti, išjausti ir pasimėgauti gyvenimo akimirkomis. Net ir kulinarinės tradicijos Juodkalnijoje yra šios filosofijos įrodymas. Tiesiai iš Adrijos jūros atkeliavusios šviežios jūros gėrybės, tradiciniai rankomis minkomi tešlos pyragėliai Burek ar plonai raikytas rūkytas kumpis Njeguški pršut, derinamas su taure vyno, kvies trumpam pamiršti visą supantį pasaulį ir tiesiog pasimėgauti akimirkos žavesiu.

Durmitoro nacionalinis parkas. Nuotrauka iš Shutterstock.

Lygiai taip pat, kaip ir tradicija rytus pradėti puodeliu stiprios kavos, lydimos ilgų pokalbių be jokios skubos. Apskritai Juodkalnijos gyventojams mokėjimas mėgautis yra ne prabanga, o būtinybė – matyt, visa tai natūraliai atėję iš aplinkos. Apsupta plačių kalnų grandinių, turtinga žaliuojančiais miškais ir slėniais, krištolo skaidrumo ežerais ir šniokščiančiais kriokliais, pati gamta suteikia sielai erdvės kvėpuoti ir skatina gyventi lėtesniu ritmu.

Atraskite skirtingus Juodkalnijos veidus 

Norintiems pajusti tą tikrąją vietinių gyvenimo ritmą diktuojančią gamtos dvasią, kelionių ekspertė pirmiausia rekomenduoja aplankyti Durmitoro nacionalinį parką. Aplink kalnų kaimelį Žabljaką įsikūręs Durmitoro nacionalinis parkas buvo suformuotas ledynų, tad ir parko vizitinė kortele vadinami čia tyvuliuojantys lediniai ežerai. Jų parke – net aštuoniolika, tačiau neabejotinai įspūdingiausias – tirpstančio kalnų sniego maitinamas Juodasis ežeras.

Lovčeno kalnas. Shutterstock.

Šiauriniame nacionalinio parko pakraštyje – ne mažiau įspūdingas objektas: kalnuose tekanti Taros upė, suformavusi antrą pagal dydį pasaulyje, 1300 m gylio Taros kanjoną. Be to, kad kanjonas gniaužia kvapą visiems atvykstantiems, tai rojus ekstremaliam nuotykių sportui. Gražiausi vaizdai atsiveria nuo vandens, tad plaukimas plaustais šia upe yra vienas populiariausių turistų užsiėmimų šalyje.

Ne mažiau įspūdžių gamtos mylėtojams padovanos ir Lovčeno kalnas (Juodasis kalnas) – nacionalinio pasididžiavimo simbolis, nuo kurio ir kilo šalies pavadinimas. Vietiniai juokauja, kad jeigu kojų nepamiklinsite ir neužkopsite į kalną vedančiu 461 laipteliu – skaitykite, kad Juodkalnijos net nematėte. Ir iš tiesų: nuo Lovčeno viršukalnės atsiveria pasakiški panoraminiai vaizdai į aplinkines kalvas, Adrijos jūrą, Kotoro miestą bei įlanką.

Juodkalnija. Nuotrauka iš Shutterstock.

Kotoro miestą paminėjome tikrai neatsitiktinai – įsispraudęs į kalnus, supančius gilius Kotoro įlankos kanalus, šis miestas atrodo tarsi išplaukęs iš paties gražiausio atviruko. Tad tai – dar vienas kiekvieno keliautojo dėmesio vertas objektas. Kotoro senamiestis yra geriausiai išlikusi viduramžių miesto gyvenvietė, kuriai būdinga XIV a. Viduramžių architektūra ir daugybė paminklų, o miesto senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

„Čia, šalia įspūdingos Kotoro kalno tvirtovės, stovi turtingą istoriją liudijanti Šventojo Trifono katedra. Užkopus į tvirtovę lankytojams atsiveria kvapą gniaužianti panorama, nuo kurios matyti miesto terakotiniai stogai ir žvilgančio vandens įlanka“, – pasakoja L. Kiljonienė.

Visai netoli Kotoro įsikūręs vienas naujausių Juodkalnijos miestų – Tivatas, garsėjantis prabangia prieplauka „Porto Montenegro“, kurioje Adrijos jūros fone baltuoja prabangios jachtos. O į šiaurės vakarus nuo Kotoro savo nesenstančiu grožiu ir šimtmečių senumo architektūra, atspindinčia venecijiečių kultūrą, vilioja Perastas.

Visai kitokias emocijas padovanos populiariausias Juodkalnijos kurortas Budva, vadinamas Adrijos jūros San Tropezu. Vasaros metu gyvenimas čia tiesiog verda, mat Budva yra atostogų rojus ne tik atvykstantiems užsienio turistams, bet ir patiems vietiniams gyventojams. 

„Paplūdimiais, viešbučiais bei naktiniais klubais garsėjantis kurortas yra vienas seniausių Adrijos jūros miestų, tad ne tik linksmybes čia atrasite – mėgstantys patyrinėti istorinį paveldą su malonumu galės nerti į kiek ramesnį istorinį senamiestį, kuriam būdingos siauros vingiuotos gatvės ir senoviniai akmeniniai pastatai. Ir visa tai – nuostabiame Adrijos jūros fone“, – pasakoja kelionių ekspertė.

O apsistojusiems Budvoje ilgesniam laikui ar tik užsukusiems papramogauti, tikrai verta aplankyti ir visai netoliese esančią bene fotogeniškiausią šalies vietą – Sveti Stefano salą. Sala, kurioje kadaise buvo apgyvendinta vos 12 žvejų šeimų, vėliau tapo prabanga dvelkiančiu kurortu, kurį pamėgo viso pasaulio garsenybės. Tai – tik kelios iš daugybės įsimintinų vietovių, kurias verta aplankyti ir pamatyti keliaujant Juodkalnijoje. Didingų kalnų apsupti žaliuojantys slėniai, kilometrus nusidriekę auksinio smėlio paplūdimiai, turtingą istoriją menantys miestai ir jaukūs kaimeliai – sunku patikėti, kiek daug grožio savyje talpina ši nedidelė šalis, kurią pažinti galima mėgaujantis švelniu Viduržemio jūros klimatu.

Polako, polako – leiskite sau pasimėgauti!

TOP naujienos

Lapkričio 3-ioji: vardadieniai, astrologija ir istorijos akcentai

Ši diena – ypatinga dėl kelių reikšmingų progų. Lapkričio 3-iąją minime Medžiotojų dieną, o taip pat ši diena pasižymi svarbiomis Lietuvos istorijos datomis ir...

Prezidentiniai reitingai: užtikrintai pirmaujantis G. Nausėda ir nuo lyderių trejetuko atsiliekanti I. Šimonytė

Naujausių prezidentinių reitingų lentelėje – aiškiai lyderio poziciją užsitikrinęs šalies vadovas Gitanas Nausėda ir pastebimai nuo pirmaujančiųjų trejetuko atsiliekanti premjerė Ingrida Šimonytė, rodo ELTA...

Karjeros šuolis: kadaise dirbo kasoje, dabar vadovauja visam regionui

Iš mažo miestelio į sostinę prieš septyniolika metų persikėlusi ir pirmąjį savo darbą prekybos centro kasoje pradėjusi Ilona Abraitienė tuomet net nenumanė, jog tiek...

V. Skaisgirė netrukus įsikels į naujus namus

Televizijos laidų prodiuserė Vaida Skaisgirė jau daugiau nei pusmetį gyvena nekantriu laukimu, kada galės įsikelti į naujuosius namus, kuriuose vis dar intensyviai vyksta remonto...

Darbuotojai sveikatos nesitikrina – dirba, kol organizmas pradeda byrėti

Dauguma Lietuvos gyventojų aplaidžiai rūpinasi savo sveikata ir pas gydytojus apsilanko tik prispirti problemų – jau susirgę. Lietuvos higienos instituto duomenimis, pernai iš visų...

Elektronikos atliekų kalnas temdo šviesą: laikas kovoti su senais įpročiais

Be elektronikos šiandien sunkiai išgyventume – ypač be mobiliųjų telefonų. O kiek jų nenaudojamų rastume savo stalčiuose ir sandėliukuose? O kur dar nenaudojami nešiojamieji...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS