10.9 C
Kretinga
2025 / 04 / 21

Olimpietės V. Žūsinaitės patarimai: kaip pamilti bėgimą ir pasiruošti pirmajam maratonui

Ar jau skaitėte?

Vos tik orai ima šilti, vis daugiau žmonių pradeda ruoštis bėgimo sezonui. Vieni tai daro pirmą kartą, kiti grįžta po pertraukos, o treti jau ruošiasi įveikti maratoną. Nepriklausomai nuo jūsų pasiruošimo lygio, svarbiausia bėgti saugiai, palaipsniui ir su malonumu. Tad kaip paversti bėgimą maloniu dienos ritualu? Ir kaip šioje kelionėje gali padėti išmaniosios technologijos? Savo patirtimi ir patarimais dalijasi olimpietė, ilgų distancijų bėgikė Vaida Žūsinaitė.

- Reklama -

Patarimai pradedantiesiems

Norint, kad bėgimas taptų džiuginančia dienos dalimi, būtina pradėti nuo pagrindų – tinkamo nusiteikimo, aiškaus plano ir kantrybės. Spontaniškumas sveikintinas, tačiau, pasak olimpietės Vaidos Žūsinaitės, tinkamas pasiruošimas padės išvengti klaidų ir nusivylimų.

„Bėgdamas pabūni su savimi, gamtoje, atitrūksti nuo dienos rūpesčių – tai natūralus laimės hormonų šaltinis“, – sako V. Žūsinaitė.
„Bėgdamas pabūni su savimi, gamtoje, atitrūksti nuo dienos rūpesčių – tai natūralus laimės hormonų šaltinis“, – sako V. Žūsinaitė.

„Pirmiausia rekomenduoju pasitikrinti sveikatą – apsilankyti pas šeimos gydytoją. Tuomet išsirinkti tinkamus bėgimo batelius – jie apsaugo nuo traumų ir užtikrina komfortą bėgimo metu“, – pataria sportininkė.

V. Žūsinaitė pataria pradėti nuo trumpų, bet reguliarių treniruočių – 2–3 kartus per savaitę. Jei iš pradžių sunku bėgti be sustojimo, bėgimą galima kaitalioti su sparčiu ėjimu. Svarbiausia – neskubėti ir nekelti sau per didelių tikslų. „Treniruotės turi teikti džiaugsmą. Jei tai taps malonia rutina, rezultatai ateis savaime“, – įsitikinusi olimpietė.

Dažniausios klaidos

Norint pradėti bėgioti, vien motyvacijos nepakanka. Ne mažiau svarbus ir išmintingas požiūris į fizinį krūvį. V. Žūsinaitė pastebi, kad naujokai dažnai persistengia. „Kai žmogus bėga per daug intensyviai, nestebėdamas savo širdies ritmo, organizmas ne treniruojamas, o alinamas“, – įspėja sportininkė. Pasak jos, neretai pamirštami ir raumenų stiprinimo bei tempimo pratimai, kurie yra būtini norint išvengti traumų ir skausmo po treniruočių.

Ji taip pat pabrėžia taisyklingos bėgimo technikos svarbą. Nesvarbu, ar esate pradedantysis, ar jau pažengęs bėgikas – verta pasikonsultuoti su treneriu arba bent jau pasidomėti taisyklingais judesiais. Tinkama technika padeda sumažinti kūno apkrovą, pagerinti rezultatus ir užtikrina, kad sportas būtų ne kančia, o džiaugsmą teikiantis įprotis.

- Reklama -

Kaip prisijaukinti bėgimą?

Ne visi bėgimą pamilsta iš pirmo žvilgsnio – vieniems jis atrodo monotoniškas, kitiems per daug varginantis. Tačiau, pasak V. Žūsinaitės, svarbiausia – atrasti savo tempą. „Jei viskas daroma protingai, bėgimą gali pamilti kiekvienas. Galbūt ne maratoną, bet 5–10 kilometrų tikrai gali nubėgti kiekvienas sveikas žmogus“, – įsitikinusi sportininkė.

Viena stipriausių motyvacijos varomųjų jėgų – aiškiai jaučiama pažanga: tiek fiziniai pokyčiai, tiek gerėjanti savijauta. Bėgimas – visapusiškai stiprinanti veikla: jis gerina širdies ir kraujotakos veiklą, stiprina kvėpavimo sistemą bei raumenis, padeda reguliuoti miego ritmą ir mažina streso lygį. Tačiau jo nauda – ne tik fizinė.

„Bėgdamas pabūni su savimi, gamtoje, atitrūksti nuo dienos rūpesčių. Tai – natūralus laimės hormonų šaltinis“, – sako V. Žūsinaitė. Bėgimas taip pat ugdo pasitikėjimą savimi, padeda lengviau susitvarkyti su stresu, suteikia daugiau vidinės ramybės bei tvirtumo kasdienybėje.

Kada metas maratonui?

Nors maratonas dažnai laikomas aukščiausiu tikslu, V. Žūsinaitė primena, kad tai – sudėtinga ir atsakinga distancija, reikalaujanti tinkamo pasiruošimo: „Maratonas nėra spontaniškas iššūkis. Jam reikia ruoštis nuosekliai, ir geriausia tai daryti su trenerio pagalba. Tuomet ir pats aiškiai suprasi, ar jau esi pasiruošęs.“

Pasak sportininkės, svarbiausia ne kuo greičiau įveikti ilgą distanciją, o išmokti mėgautis procesu – įsiklausyti į savo kūną, žengti į priekį žingsnis po žingsnio. Tik tuomet kelias į maratoną tampa ne tik saugus, bet ir prasmingas.

Asmeninis treneris ant riešo

Pasiruošimas maratonui ar bet kokiai ilgai distancijai reikalauja ne tik valios, bet ir išmanių sprendimų. Šiuolaikinės technologijos tampa patikimais sporto partneriais – padedančiais treniruotis tikslingai, saugiai ir motyvuotai. „Išmanusis laikrodis – didžiulis pagalbininkas. Aš be savojo neįsivaizduoju nė vienos treniruotės“, – sako olimpietė Vaida Žūsinaitė.

Tokie įrenginiai kaip „Samsung Galaxy Watch7“ leidžia realiu laiku stebėti širdies ritmą, tempą, atstumą, žingsnių dažnį ir kitus svarbius rodiklius, padedančius tiksliai įvertinti treniruotės kokybę. HR zonų sekimas parodo, ar treniruotės vyksta tinkamu intensyvumu, o atsistatymo laiko skaičiavimas padeda išvengti pervargimo ir planuoti poilsį pagal individualius kūno poreikius.

Naudojantis „Samsung Health“ programėle galima stebėti ilgalaikę pažangą, analizuoti treniruočių statistiką, gauti personalizuotas įžvalgas bei motyvuojančius priminimus. Naudotojai gali nustatyti tikslus, stebėti jų įgyvendinimą ir net dalintis rezultatais su bendraminčiais – visa tai stiprina motyvaciją, padeda išlaikyti discipliną ir skatina žengti toliau.

Kad bėgimas netaptų monotoniškas ar nuobodus, verta su išmaniuoju laikrodžiu sinchronizuoti „Galaxy Buds“ ausines. Tai leis mėgautis mėgstama muzika ar tinklalaidėmis bėgant ar vaikštant – taip treniruotė bus naudinga ne tik kūnui, bet ir įkvepianti protui.

TOP naujienos

Kritinis mąstymas – vienas iš ginklų prieš socialinę inžineriją, sukčius ir paniką

Skaitmeniniai įgūdžiai šių laikų pasaulyje įgauna vis didesnę svarbą – tai patvirtina ir Europos įgūdžių darbotvarkė (angl. the New Skills Agenda), kurioje pirmą kartą...

7 mažiau žinomi bunkeriai Baltijos jūros regione, kuriuos verta aplankyti

Visoje Europoje išsibarstę daugybė išlikusių slaptų bunkerių, kuriuose kadaise sprendėsi žemyno ateitis. Vėl kilęs karas priminė tokių vietų prasmę, bet joks konfliktas nepapildė šių...

Naminiai prieskoniai: kaip tinkamai auginti prieskonines žoleles?

Naminių prieskonių auginimas – lengvas būdas užsitikrinti prieskonių šviežumą ir kokybę, sutaupyti bei prisidėti prie gamtos išsaugojimo ir netgi papuošti namus. Tinkamai prižiūrimi augalai...

Kad darbo diena būtų lengvesnė: kokias priemones sklandesniam ir patogesniam darbui pasitelkia „Lidl“?

Vis daugiau žmonių, ieškodami darbo, vertina ne tik atlyginimą ar pareigas, bet ir tai, kaip darbdavys prisideda prie jų kasdienės gerovės. Ekspertai sako, kad...

Horoskopai sausio 24 dienai

AVINASPadėtis kontroliuojama, tik nesėdėkite rankų sudėjęs, antraip garantuotai prarasite iniciatyvą. Kad ir ką planuotumėte, neišsiduokite anksčiau laiko. Yra smalsuolių ir intrigų mėgėjų, pasirengusių jūsų...

„Gulbelė“ plečia tinklą Lietuvoje: atidarys dar 3 naujas krautuves

UAB „Gulbelė“ dar šiais metais numatė atidaryti 3 naujas krautuves, iš kurių dvi bus pastatytos visiškai naujos, o viena – išplėsta ir atnaujinta. Investicijoms...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS