-1.1 C
Kretinga
2024 / 12 / 12

Patarimai, kurie padės namuose išsikepti ypatingo skonio duonos

Ar jau skaitėte?

Lapkričio 17-ąją pasaulyje minima tarptautinė naminės duonos diena. Lietuvoje duona ir jos kepimas turi itin senas tradicijas ir užima ypatingą vietą mūsų kultūroje. Iš tinkamų ingredientų paruošta duona – palanki ir sveikatai, mat joje gausu skaidulų, mineralų bei vitaminų. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „iki“ komunikacijos vadovė sako, kad pirkėjų skonis keičiasi ir vietoj tradicinės juodos duonos jie neretai renkasi prancūzišką batoną.

- Reklama -

Pasigaminti tereikia vos kelių produktų

„Lietuviai sveikos mitybos tendencijomis vadovaujasi netgi rinkdamiesi tokius paprastus produktus, kaip duoną, todėl didelį dėmesį skiriame vietoje kepamos duonos kokybei, kuri yra itin vertinama tinklo pirkėjų. Be to, esame paruošę gausų įvairiausios rūšies duonų asortimentą: nuo tradicinės juodos, plikytos duonos, prancūziškų batonų, itališkų duonų bei bemielės, viso grūdo duonos, duonos su daržovėmis: džiovintomis morkomis, burokėliais, špinatais ar įvairiomis sėklomis“, – sako V. Budrienė.

Nijolia Juchnevič, prekybos tinklo „Iki“ kepyklų vadovė, sako, kad nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kitaip – duoną lengvai iškepti galima ir namuose, o tradicinei ruginei juodai duonai pasigaminti tereikia vos kelių produktų.

Pagrindinės duonos sudėtinės dalys, pasak jos, yra raugas, miltai ir vanduo, o skonį, purumą ir daug kitų savybių lemia būtent jo kokybė ir teisingai pasirinkti miltai. Kaip teigia ekspertė, jei gaminama viso grūdo ar grūdo dalių duona, tokius miltus reikia užpilti vandeniu ir rauginti 4–6 dienas. Reiktų pradėti nuo nedidelių miltų ir vandens kiekių, palaipsniui juos didinti ir 4-ą dieną jau gaminti duoną: pridėti druskos, kitų norimų prieskonių, sako N. Juchnevič ir dalijasi dar keliomis naminės duonos ruošimo taisyklėmis.

Kelios paprastos taisyklės

Išsirinkite, kuo kildinsite. Prieš kepant duoną reikėtų pagalvoti, kuo ją kildinsite. Pasak ekspertės, tam puikiai tinka tiek raugas, tiek paprastosios mielės. Pastarosios pravers skubantiems ir neturintiems daug laiko. O pasigaminti raugą prireiks šiek tiek laiko ir pastangų. Kaip teigia ji, paprastai raugas yra gaminamas apie savaitę. Jį sudaro miltai ir vanduo, kasdien jį maitinant, užauga mielės, padedančios duonai fermentuotis ir iškilti.

Teisingai rinkitės miltus. Kepant duoną galite rinktis tiek viso grūdo, tiek paprastus baltuosius miltus. Lyginant su baltais miltais, viso grūdo miltai turi daugiau maistingųjų medžiagų, iš jų gaminama duona bus intensyvesnio skonio, sunkesnės konsistencijos. Anot N. Juchnevič, visų grūdo dalių miltai, kepant duoną dažnai yra maišomi su baltais, siekiant puresnės kepinio tekstūros, minkštesnės duonos.

- Reklama -

Leiskite tešlai pakilti. Kaip teigia ekspertė, daugumoje receptų rašoma, kad duonos tešla kepimui teks tinkama tuomet – kai padidės dvigubai. O tai, kaip sako N. Juchnevič gali trukti nuo vienos iki trijų valandų, priklausomai nuo temperatūros, drėgmės tešloje, glitimo išsivystymo ir naudojamų ingredientų. Paprastai tariant, šilta, drėgna aplinka geriausiai tinka duonai kildinti.

Pagardinkite sėklomis. Duoną galima ne tik papuošti įvairiausiomis sėklomis ar žolelėmis, bet ir jomis praturtinti duonos tešlą. Į tešlą įmaišyti galite ir moliūgų, saulėgrąžų, sezamų, kanapių sėklų. Pasak N. Juchnevič, kad sėklos įgautų intensyvesnį skonį prieš maišant į tešlą galima jas lengvai paskrudinti sausoje keptuvėje.

N. Juchnevič šviežia kvepiančia duona siūlo pasimėgauti ir namuose bei dalijasi nesudėtingai paruošiamu receptu.

Plikyta kvietinė duona be mielių

Jums reikės:

  • 2 kg rupių kvietinių miltų;
  • 1,6 l verdančio vandens;
  • 250 ml raugo;
  • 4 valg. šaukšt. cukraus (galima naudoti medų);
  • 1 saujos kmynų;
  • 1 valg. šaukšt. druskos;
  • sviesto (kepimo formai ištepti).

Gaminimas:

Į didelį dubenį dėti 12 šaukštų miltų, cukrų ir įpilti verdantį vandenį. Viską išmaišyti ir palikti atvėsti. Į šiltą, bet ne karštą plikinį, sudėti 250 ml turimo raugo. Išmaišyti ir palikti 1 parai. Po paros rekomenduojama atsidėti 250 ml raugo kitam kartui. Jį įdėti į stiklainiuką ir palikti šaldytuve. Į plikinį sudėti kmynus, druską ir likusius miltus, ir užminkyti tešlą. Miltus reguliuoti pagal tešlos kietumą, tešla turi būti labai lipni. Palikti tešlą pakilti 8-10 valandų kol ši pakils. Tada dėti į kepimo formą, išteptą sviestu ir kepti 40 minučių 200 laipsnių temperatūroje ir 70 minučių 170 laipsnių temperatūroje. Pirmas 15 minučių būtinai pravėrus orkaitės dureles. Iškepusią duoną ragauti su sviestu. Skanaus!

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Vairuotojai kenčia dėl duobių keliuose – artimiausi keli mėnesiai nežada nieko gero

Šią žiemą dėl didelių oro permainų vairuotojai vis dažniau skundžiasi sugadintais automobiliais, dėl ko kaltos didžiulės duobės keliuose. Duomenys rodo, kad jau praėję metai...

Žvilgsnis į novatorišką moterų ekspediciją po Ramiojo vandenyno šiukšlyną

Birželio 8 d. minima Pasaulinė vandenynų diena, skirta atkreipti dėmesį į žmonijos veiklos įtaką mūsų planetos vandenynams. Šia proga „Discovery Channel“ pristato ypatingą dokumentinį...

Rūpi planetos ateitis – taisykite sugedusius prietaisus

Besivystant elektronikos technologijoms, atrandant vis daugiau sričių, kur jas panaudoti, pasaulyje sparčiai daugėja ir elektronikos atliekų. Europos šalys kovoje su elektronikos atliekų augimu nepasiduoda...

Jei pabodo silkė pataluose, išbandykite naujus receptus: dera net su uogienėmis

Sunkiai rastume lietuvių ant kurių stalo nebūtų žiemos švenčių pažibos – silkės. Ši lengvai sūdyta žuvis įtraukiama į įvairių mišrainių, salotų, vieno kąsnio užkandžio...

Moksleivių mokymosi procesas gali būti daug efektyvesnis – pataria gydytojas

Jauniems žmonėms ruduo dažniausiai asocijuojasi su mokslų ar studijų pradžia. Ne paslaptis, kad šiuo laikotarpiu protinė veikla suintensyvėja, todėl norint užtikrinti efektyvų ir sunkumų nekeliantį mokymosi procesą, reikia nepamiršti skirti dėmesio sveikatai. Pasak Vilniaus...

Vasario 5-oji, penktadienis, Duonos diena

Vasario 5-oji, penktadienis, 6 savaitė. Saulė teka 8.01 val., leidžiasi 17.06 val. Dienos ilgumas 9.05 val. Mėnulis (delčia). N24.lt - NAUJAS! Vardadieniai: Adelida, Agota, Birutė, Gaudvinas, Ilona. Datos: Šv. Agota, Duonos diena Vasario 5 d. nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS