6.9 C
Kretinga
2024 / 04 / 24

Žiemos švenčių stalas neapsieis be aguonų – nuo tradicinio aguonpienio iki vyniotinių (receptai)

Ar jau skaitėte?

Kulinarinio paveldo tradicijas puoselėja daugelis šeimų, tad dažniausiai prieš žiemos šventes prisimename aguonas: su šeima kepame kūčiukus, vyniotinius ir pyragus su aguonomis, triname jas aguonų pienui. Iš senosios lietuvių virtuvės žinomas ir patiekalas „Kūčia“, suteikęs pavadinimą Kalėdų išvakarių šventei. Šiam valgiui reikėdavo įvairių grūdų, aguonų ir medaus.Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės O. Suchočevos, konditeriai jau ruošiasi tiek tradicinių pyragų su aguonomis bei kondensuotu pienu, tiek pagal naujus receptus pagamintų saldumynų kepimui. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pasakoja, kad nors aguonos yra apipintos įvairiais mitas, pavyzdžiui, kad jos migdo, šie grūdeliai labai maistingi.

- Reklama -

Aguonos vertinamos dėl skaidulų

Ne vienas vaikystėje iš tėvų ar senelių girdėjo, kad aguonos migdo, tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė šį mitą paneigia: „Mokslininkai patvirtino, kad opiatų yra tik baltame skystyje, kuris išsiskiria sutraiškius pačią aguonos galvutę. Jie gali sukelti mieguistumą bei šiek tiek malšinti skausmą, bet pačiose aguonų sėklose opiatų nėra. Jų gali atsirasti tik tuomet, kai pažeidžiamas gamybos procesas, bet prekybos centruose parduodamos aguonos yra išvalytos nuo opiatų.“

Aguonų pienas.

Aguonų grūdeliai virškinami labai minimaliai, o tai reiškia, kad tos maistinės medžiagos, kurių yra aguonų sėklose, įsisavinamos mažiau: „Aguonos labiausiai vertinamos dėl skaidulų, kurios reikalingos žarnynui ir žarnyno bakterijoms. Be to, aguonose yra ir šiek tiek mangano, kuris yra svarbus kraujo krešėjimui ir kaulų tvirtumui. Taip pat randama kalcio, magnio, vario, šiek tiek B grupės vitaminų. Tiesa, kadangi aguonų grūdeliai yra beveik nevirškinami, negalima teigti, kad jie yra šių mineralinių medžiagų šaltinis.“

Beje, iš aguonų sėklų galima spausti aliejų, nors tai nėra populiaru dėl didelių sąnaudų. Toks aliejus būtų naudingas dėl alfa linoleno rūgšties, kurios šiek tiek randama aguonose. „Apibendrinant galima pasakyti, kad aguonos neturi ypatingų naudų, tačiau su jomis siejamos senos lietuvių švenčių kulinarinės tradicijos, o į kasdienį racioną jos retkarčiais įtraukiamos, kad papuoštų patiekalus bei suteiktų jiems savito skonio“, – sako gydytoja dietologė.

Suaugusiems – pyragai, vaikams – bandelės

Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, aguonų vyniotinius labiau mėgsta suaugusieji, o bandeles su aguonomis – vaikai: „Kalėdų laikotarpiu perkama daugiau saldžių kepinių: turime mielinės tešlos bandelių su uogomis, klevų sirupu – šias labai pamėgo vaikai. Jiems svarbu ir bandelės forma, spalva, papuošimai, ne tik skonis. Suaugusieji dažniau renkasi kepinius su karamele, šokoladu, daugiau dėmesio skiria įdarui.“

Pasak ekspertės, prieš šventes išauga miltų, sviesto, džiovintų vaisių, riešutų, prieskonių, taip pat ir aguonų pardavimai – daugelis pirkėjų nori ne tik iš parduotuvės parsinešti gardžių pyragų ir bandelių, bet ir jų išsikepti namuose: „Planuojantiems pyragus kepti namuose, verta iš anksto paieškoti akcijų negendantiems konditerijos produktams. Skubantiems ar neturintiems daug patirties rekomenduojame pasidairyti „Rimi“ etikete pažymėtų aguonų ar aguoninio kepinių įdaro, kuriame aguonos jau sumaltos ir sumaišytos su cukrumi. Taip pat turime jau paruoštos, įvairiems kepiniams skirtos kelių rūšių tešlos: saldžios mielinės, sluoksniuotos mielinės ir trapios imbierinės. Tokių gaminių reikėtų ieškoti „Hyper Rimi“ kulinarijos ar konditerijos skyriuose.“

- Reklama -

Net jei neturite daug patirties virtuvėje, su vaikais galite išsikepti kūčiukų, kurie taip pat paskaninami aguonomis: juos gaminti mažieji itin mėgsta ir paskui noriai juos kramsnoja – tegul tai bus mielas prieššventinių vakarų šeimos užsiėmimas. Nesudėtinga su vaikais išsikepti ir naminių sausainių – jiems patinka iš kvapnios tešlos formelėmis išspausti dailias figūrėles, o iškepusius dekoruoti pabarstukais, aguonomis ar glajumi. Be to, verta vieną žiemos vakarą paskirti meduolinio namelio lipdymui ir puošimui – jis džiugins akį iki pat švenčių ir ugdys vaikų kantrybę, nes tikrai sunku atsispirti saldžių prieskonių aromatui.

„Jei svajojate apie skanius pyragus, tačiau neturite laiko ar noro kepti, visada išgelbės mūsų konditeriai, kurie žino visas tešlos brandinimo ir jos kepimo subtilybes, tad iš parduotuvės kepyklos nusipirksite gardžių šventinių kepinių, taip pat ir aguonų skonio. Gaminant namuose, geriau pasinaudoti paprastesniais ar ne kartą jau išbandytais receptais, o sudėtingesnius gaminius patikėti profesionalams“, – pataria O. Suchočeva.

„Rimi“ siūlo pasigaminti tradicinį Kūčių vakaro patiekalą – aguonų pieną, o su vaikais išsikepti gardžių ragelių.

Aguonų pienas

Aguonų pienui reikės:

  • 1 stiklinės aguonų;
  • 2 stiklinių vandens;
  • 1 šaukšto medaus;
  • 2 šaukštų cukraus.

Gaminimo eiga:

Aguonas užpilkite verdančiu vandeniu, truputį pakaitinkite, palikite atvėsti ir išbrinkti.

Tada jas nukoškite ir du kartus sumalkite mėsmale.

Sumaltas aguonas užpilkite verdančiu vandeniu, išmaišykite. Nukoškite per tankų sietelį ar marlę. Aguonų pieną paskaninkite cukrumi ir medumi arba tik medumi.

Gėrimą supilkite į ąsotį ir atvėsinkite.

Rageliai su aguonomis

Rageliai su aguonomis.

Rageliams reikės:

  • 250 g aguoninio kepinių įdaro;
  • 1 kg bemielės tešlos pyragams;
  • 3 vnt. kiaušinių;
  • 50 g sviesto;
  • 100 g braškių džemo.

Gaminimo eiga:

Į indą sudėkite aguoninį kepinių įdarą, įmuškite 2 kiaušinus ir supilkite 50 g ištirpinto sviesto, gerai išmaišykite.

Iš tešlos iškočiokite didelį apskritimą, supjaustykite jį į 8–12 dalių kaip picą.

Ant kiekvienos tešlos dalies dėkite aguonų masės ir šiek tiek braškių džemo.

Tešlą su įdaru suvyniokite kaip ragelį.

Paruoštus ragelius dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Patepkite išplaktu kiaušiniu ir šaukite kepti į įkaitintą iki 220 °C orkaitę. Kepkite apie 12–14 minučių.

Skanaus!

Živilė Karevaitė

TOP naujienos

Lietuvoje užkastas 1000 EUR lobis

Lietuvoje užkastas 1000 EUR lobis ir visi kviečiami į lobio paieškas. Taip sutelktinio finansavimo platforma „Profitus“ nusprendė pažiūrėti, kiek lietuvių pasiruošę atsistoti nuo fotelių...

Norite jaukiai bei madingai pasipuošti namus? Su „Rimi“ tai padarysite taupiai ir tvariai

Nenumaldomai artėjant gražiausioms metų šventėms daugelis jau puošia namus įvairiausiomis dekoracijomis: advento vainikais, girliandomis, gyvomis eglių šakomis. Pasipuošti namus – tai ne tik puiki...

Pigiau iškart: po 1 ct už prekes „Iki“ parduotuvėse sumokėję pirkėjai sausį jau sutaupė daugiau nei 335 tūkst. Eur

Kiek norėtumėte išleisti parduotuvėje? Mažai – o gal tik centus? Dešimtys tūkstančių lojalių„Iki“ pirkėjų jau džiaugiasi už savo pirkinius galiausiai kasoje sumokėję smarkiai mažiau...

Astrologinė prognozė balandžio 12-ajai, penktadieniui

AVINAS. Regis, teks pabėgioti, jei norėsite suspėti nuveikti suplanuotus darbus. O jų išties nestigs. Tikėtina reikšminga informacija, kuri neramins. Venkite rizikos kelyje, neviršykite greičio. JAUTIS....

Liudas Mažylis. Ką mes žinome apie COVID-19 testus?

Norint suvokti viruso SARS-CoV-2, sukeliančio COVID-19 ligą, plitimo kryptis ir mastą bei siekiant pritaikyti atitinkamas kontrolės priemones, neįmanoma apsieiti be testavimo. Prieš kelias savaites visi įsidėmėjome Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovo pabrėžtą žinią –...

Smaližiaukite neišlaidaudami: vakarais „Iki“ konditerijos gaminiai – net 50 proc. pigiau

Pirmadienį, sausio 30-ąją, prekybos tinkle „Iki“ startavo dar vienas pasiūlymas, kuris padės pirkėjams sutaupyti. Nuo šiol po 20 val. visose „Iki“ parduotuvėse konditerijos gaminiams „Pagaminta IKI“ bus taikoma net 50 proc. nuolaida. Vaida Budrienė,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS