9.9 C
Kretinga
2024 / 09 / 21

Iš Ukrainos atvykstantiems vaikams gali reikėti globėjų

Ar jau skaitėte?

Pirmieji iš karo zonos Ukrainoje atvykę vaikai jau įsikūrė, jiems užtikrinamas užimtumas ir saugumo jausmas. Taip pat į šalį atvyko ir daugiau nelydimų vaikų iš Ukrainos, šiuo metu jų jau 95. Laukiama ir daugiau atvykstančių vaikų.

- Reklama -

„Džiaugiuosi, kad pirmosios vaikų grupės sėkmingai įveikė nelengvą kelionę iki Lietuvos. Dėkoju savivaldybėms už supratingumą ir pagalbą priimant nuo karo siaubo bėgančius vaikus, kuomet atvykę Ukrainos vaikai įkurdinami vienoje vietoje, pasirūpina jų maitinimu, suteikiama įvairiapusė priežiūra, reikiama medicinos ir psichologinė pagalba“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Pastarosiomis dienomis vaiko teisių gynėjai sulaukė skambučių ir laiškų antplūdžio – žmonės domėjosi, konsultavosi kokios yra galimybės tapti laikinaisiais iš Ukrainos atvykusių vaikų globėjais. Buvo ir žmonių, pasiryžusių šiuos vaikus įvaikinti.

„Esu dėkinga visiems Lietuvos žmonėms už vienybę ir susitelkimą. Vis tik noriu atkreipti dėmesį, kad iš Ukrainos atvykusių vaikų įvaikinti tikrai nebus galimybės. Šie vaikai mūsų šalyje yra laikinai, todėl labai svarbu jiems suteikti laikiną globą, priežiūrą ir saugią aplinką, planuojama, kad pasibaigus karui jie išvyks namo, į savo šalį“, – teigia ministrė Monika Navickienė.

Šiuo metu jau yra 222 žmonės, kurie oficialiai užsiregistravo ir yra pasirengę tapti laikinais Ukrainos vaikų globėjais.

Taip pat svarbu suprasti, kad tikrai ne visiems vaikams reikia globėjų. Dalis vaikų atvyksta su savo šeimos nariais ar kitais emociniais ryšiais susijusiais asmenimis. Šie vaikai ir toliau liks su jiems artimais žmonėmis. Šiuo metu Lietuvoje jau yra 30 tokių vaikų.

- Reklama -

Kita dalis atvykstančių vaikų yra globos įstaigose gyvenę vaikai, kurie vienas kitą priima kaip šeimos narius – jie yra įpratę prie savo bendruomenės, vieni kitus palaiko. Tad siekiant išlaikyti aplinką maksimaliai artimą tai, prie kurios jie yra įpratę, vaikai nebus atskirti ir kol kas liks visi kartu. Šiandien turime atvykusias jau 2 tokias vaikų grupes, iš viso 64 vaikai.

Taip pat bus ir tokių vaikų, kurie tikrai turėjo ar vis dar turi šeimas Ukrainoje, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių į Lietuvą atvyko be savo šeimos ir neturi čia nei vieno artimo žmogaus, kuris galėtų jais pasirūpinti. Būtent šiems vaikams gali reikėti laikinų globėjų, t. y. iki tol, kol jiems bus saugu grįžti namo į Ukrainą. Kol kas globėjo Lietuvoje poreikis yra tik vienam vaikui, jis šiuo metu saugiai apgyvendintas ir artimiausiu metu jam bus paskirtas globėjas.

Šiuo metu skubos tvarka derinami teisės aktų pakeitimai, siūloma nustatyti galimybes greičiau skirti atstovą nelydimiems nepilnamečiams, kurie atvyksta į Lietuvą be savo tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą. Pagal galiojančius mūsų šalies teisės aktus, asmuo gali būti paskirtas vaiko globėju (rūpintoju) tik praėjęs vertinimą, mokymus ir pan., kas gali trukti apie 3 mėnesius.

Apie atvykstančias vaikų grupes iš Ukrainos būtina pranešti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, apie pavienius vaikus be tėvų – tiesiogiai Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybai arba jos teritoriniam skyriui. Kiekvienu atveju vaiko teisių apsaugos specialistai užtikrins, kad vaikas turėtų atstovą pagal įstatymą.

„Labai svarbu, kad atvykę žmonės, o ypač vaikai, užsiregistruotų. Visi vaikai turi turėti atstovą pagal įstatymus, kad galėtų gauti visas jiems reikiamas socialines paslaugas. Tad kviečiu žmones, kurie žino, pažįsta Ukrainos gyventojų, kurie jau atvyko, bet dar neužsiregistravo, paraginti juos tai padaryti, tik taip galėsime užtikrinti šiems žmonėms kokybiškas ir savalaikes paslaugas“, – primena M. Navickienė.

Žmonės, kurie atvyksta savarankiškai ir neturi kur apsistoti, pirmiausia turėtų vykti į Migracijos departamento registracijos centrą Alytuje, ten patekę vaikai taip pat yra užregistruojami ir informacija nedelsiant perduodama vaiko teisių gynėjams. Tuo atveju, jei atvykstantys žmonės jau turi kur apsistoti, tuomet jiems nereikia vykti į Alytų, o užsiregistruoti jie gali bet kurio miesto Migracijos departamento padalinyje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

TOP naujienos

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: kaip jas skaniai paruošti net naujokams

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus,...

Henrikas Kalnius prisijungė prie „Kretinga – VR Servisas“ komandos

201 cm puolėjas 2022/2023 m. „7bet-NKL“ sezone rungtyniavo Marijampolės „Sūduva – Mantinga“ komandoje, kurioje per beveik 6 su puse žaidimo minutes pelnė po 1,8...

Pažintinių kelionių kryptys, kurias šią vasarą rekomenduojama lankyti su vaikais

Prasidėjusios moksleivių vasaros atostogos gali būti puiki proga šeimoms kartu pažinti naujas, dar nelankytas vietas. Pastaraisiais metais vis labiau populiarėja pažintinės kelionės šeimoms. Keliautojai...

Vizionieriškas lyderis: kaip tokiu tapti?

Nors apie lyderystės poreikį kalbame seniai, paskutiniu metu vykstantys pokyčiai išryškino naujus lyderiui būtinus bruožus. Kaip pastebi lyderystės ekspertai, vis daugiau šiuolaikinių darbuotojų, ypač...

„Lidl“ kviečia darbuotojus savo idėjas paversti realybe: geriausios sulaukia dosnaus įvertinimo  

Siekiant auginti sėkmingą organizaciją, svarbu sukurti aplinką, kurioje darbuotojai jaustųsi įvertinti ir būtų motyvuoti reikšti savo nuomonę, siūlyti idėjas. Darbuotojų nuomonė ir pastebėjimai skatina inovacijų atsiradimą, taip pat padeda nustatyti galimas problemines sritis. „Lidl...

V. Kurpienė: riešutų kokybę turėtume vertinti atsižvelgiant į 4 pagrindines taisykles

Tyrimai rodo, kad bent kartą per savaitę riešutus vartojantys lietuviai dažniausiai juos perka akcijų metu, tačiau mitybos specialistės, dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, renkantis riešutus, kaip ir kitus produktus, visų pirma, svarbu atkreipti dėmesį ne...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS