16.9 C
Kretinga
2024 / 05 / 14

Kad amžius netaptų gyvenimo nuosprendžiu: kokius įpročius senjorams ugdyti, o kokių atsisakyti?

Ar jau skaitėte?

Senatvė – nėra gyvenimo nuosprendis, jeigu jo kokybei užtikrinti skiriamas tinkamas dėmesys ir pastangos. Ekspertai vardija, kokių negalavimų išvengti leidžia gera senjoro fizinė sveikata bei dalijasi patarimais, kaip tokią puoselėti.

- Reklama -

„Jeigu senjoro fizinė sveikata gera, jis yra judresnis, tai vyresniame amžiuje padeda sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų bei osteoporozės riziką, lemia aktyvesnę kraujotaką ir greičiau vykstančius visus kitus organizmo procesus. Judrumas taip pat padeda užtikrinti sąnarių ligų prevenciją, geresnę koordinaciją, tinkamą erdvės suvokimą ir kokybišką miegą. Be to, gera fizinė sveikata neatsiejama ir nuo stipraus imuniteto, kuris sumažina įvairių užkrečiamų ligų riziką ar lemia lengvesnį persirgimą jomis bei užtikrina greitesnį žaizdų gijimą“, – aiškina „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.

Įpročiai, kurių reikėtų atsikratyti

V. Bečelytė išskiria įpročius, kurių senjorai turėtų atsikratyti, norėdami puoselėti gerą fizinę sveikatą.

  • Jeigu yra galimybė, atsisakyti laisvalaikio leidimo prie televizoriaus užkandžiaujant – tai lemia svorio augimą, sąnarių stingimą, prastesnį regėjimą ir suprastėjusią nuotaiką.
  • Vengti persivalgymo ir sunkiai virškinamo maisto.

Sulaukus vyresnio amžiaus, visi organizmo procesai sulėtėja, tai neišvengiamai veikia ir virškinimą bei fermentinę sistemą, todėl senjorams reikėtų atidžiai rinktis maisto produktus, vartoti tuos, kuriuos jų organizmas toleruoja bei atsisakyti didelių porcijų.

  • Vengti perteklinio ar nematomo cukraus.

„Dažnai patys to nežinodami senjorai kiekvieną dieną suvartoja labai daug cukraus, todėl jo kiekis organizme įprastai būna padidėjęs. Dėl šios priežasties reikėtų cukraus vartojimą kaip įmanoma sumažinti: atidžiai skaityti gaminių etiketes ir rinktis tuos, kurie turi mažiausią jo kiekį, gerti nesaldintą kavą ar arbatą, o jeigu labai norisi kažko saldaus, valgyti kokybišką juodą šokoladą“, – pataria „Camelia“ vaistininkė.

  • Atsisakyti savigydos, pasitikėti medicina ir specialistų rekomendacijomis, o ne kaimynų patarimais.
  • Mesti žalingus įpročius – rūkymą ir alkoholio vartojimą.

8 įpročiai, kuriuos patariama ugdyti

V. Bečelytė sako, kad galima įvardyti ne tik tuos įpročius, kurių senjorai turėtų atsikratyti, bet ir tokius, kuriuos reikėtų ugdyti bei puoselėti, norint džiaugtis gera fizine sveikata.

- Reklama -
  • Susidaryti dienos režimą ir savaitės ar mėnesio planą ir jų laikytis.

„Nesvarbu, kad senjoras yra laisvas nuo dažnai kitiems įprastų įsipareigojimų, jis turėtų planuoti savo laiką ir skirti jį įvairioms veikloms. Tai įrodo atliktas ilgaamžių žmonių tyrimas, kuris atskleidė, kad ilgiausiai gyvena ne tik paveldėję gerus genus, sveikai besimaitinantys, fiziškai aktyvūs ir pozityvūs žmonės, tačiau ir tie, kurie gali save vadinti ilgalaikių gyvenimo planų kūrėjais“, – aiškina vaistininkė.

  • Užtikrinti pilnavertę ir subalansuotą mitybą – į racioną būtinai įtraukti vaisius, daržoves ir baltyminį maistą, kuris suteikia jėgų, pavyzdžiui paukštieną.
  • Per dieną išgerti pakankamą kiekį vandens (vienam kūno kilogramui reikia 0,03 litro vandens): tai padės užtikrinti reikiamą kraujo tirštumą ir reguliuoti cholesterolio kiekį jame.
  • Kiekvieną dieną judėti ir leisti laiką gryname ore.
  • Vaistus vartoti taip, kaip nurodė gydytojas ar vaistininkas.
  • Pasilepinti masažu ar atlikti savimasažą, kuris suaktyvina kraujotaką ir leidžia išvengti kojų, rankų šalimo bei kūno sąstingio.
  • Kartą per metus apsilankyti pas gydytoją profilaktiniam sveikatos patikrinimui ir atlikti išsamų kraujo tyrimą, kuris leistų nustatyti, kokių medžiagų trūksta organizmui.

„Įprastai vyresniame amžiuje organizmui trūksta vitaminų ir mineralų, dėl to senjoras gali jausti nuovargį, nervingumą, net susirgti mažakraujyste. Atsižvelgiant į tai, kad dažniausiai su maistu nepavyksta gauti visos reikalingos vitaminų ir mineralų paros dozės, ją užtikrinti reikėtų kokybiškais maisto papildais, kuriais prekiauja licencijuotos vietos, o ne turgaus ar interneto prekeiviai. Vertėtų rinktis vitaminus C ir D, mineralus seleną bei cinką“, – pataria V. Bečelytė.

  • Vartoti papildomas priemones, kurios leidžia spręsti įvairias problemas.

Kofermentas Q10 padės tiems senjorams, kurie jaučia energijos stoką, raumenų ir širdies silpnumą ar vartoja betablokatorius – paskirtus vaistus, sukeliančius silpnumo pojūtį. Žuvų taukai padės gerinti kraujagyslių elastingumą ir mažinti cholesterolio sankaupas ant jų sienelių bei stiprins imuninę sistemą. Sutrikusį širdies ritmą atstatyti padės gudobelės ekstraktas, o šąlančių galūnių problemą spręs maisto papildai su ginkmedžiu.

Rita Rauluševičiūtė

TOP naujienos

Šiandien daug kur trumpi lietūs ir oro temperatūra 22–27 laipsniai

Šiandien daug kur, daugiausia Vakarų Lietuvoje, trumpi lietūs, vietomis su perkūnija. Vėjas pietinių krypčių, 5–10 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15 m/s. Aukščiausia...

Šiandien didesnėje šalies dalyje, daugiausia Vakarų Lietuvoje, pasnigs, vyraus nedidelis sniegas

Artimiausią parą ciklono slėnis atgabens dar šiek tiek sniego. Šiandien didesnėje šalies dalyje, daugiausia Vakarų Lietuvoje, pasnigs, vyraus nedidelis sniegas. Plikledis. Aukščiausia temperatūra nuo 4...

Kas 10-tas profilis pažinčių programėlėse – netikras: kaip atpažinti?

Visame pasaulyje įvedus karantiną, smarkiai išaugo pažinčių programėlių populiarumas. Vienos mėgstamiausių programėlių „Tinder“ vartotojų skaičius išaugo apie 20 proc., taip pat vartotojai pokalbiams aplikacijose...

ORAI: Pasibaigus kalendorinei vasarai orai labai smarkiai atvėsti neketina

Šiandien Lietuvoje vietomis, daugiausia šiaurinėje šalies pusėje, trumpai palis. Galima perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, kai kur iki 26 laipsnių...

Kaip su vaiku kalbėtis apie pinigus skirtinguose jo amžiaus tarpsniuose?

Specialistai rekomenduoja pradėti su vaiku kalbėtis apie finansinį raštingumą kuo anksčiau – teigiama, kad tokie pokalbiai galėtų atsirasti jau trečiaisiais vaiko gyvenimo metais. Tačiau nuo ko pradėti ir kokio lygio žinias suteikti kiekviename vaiko...

Dviem dienom trumpinamas mobilių patikros punktų darbo laikas

Siekiant subalansuoti paimtųjų ėminių ir atliktų tyrimų kiekius, dviem dienoms – balandžio 5–6 dienomis – trumpinamas mobilių punktų darbo laikas. Dėl tos pačios priežasties minėtomis dienomis didžiuosiuose miestuose veiks tik po vieną mobilų punktą....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS