17.9 C
Kretinga
2024 / 07 / 05

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių skanių salotų dar nebūsite valgę

Ar jau skaitėte?

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais. Ieškantiems naujų skonių „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo įkvėpimo pasidairyti Azijoje – patys paprasčiausi švieži agurkai maloniai nustebins.

- Reklama -

„Agurkai apskritai yra vienos perkamiausių daržovių nepriklausomai nuo metų laiko. Tačiau tam tikrą sezoniškumą galima matyti pirkėjų pasirinkimuose. Žiemą paklausesni būna ilgavaisiai, o šiltuoju metų laiku labiau perkami švieži trumpavaisiai, didesniu traškumu pasižymintys agurkai. Be to, akivaizdu, kad pirkėjams rūpi ne tik gera kaina, akcijos, bet ir kilmės šalis. Labiausiai pirkėjai vertina užaugintus būtent Lietuvoje, jiems jie arčiau širdies kaip sveikas ir tvarus pasirinkimas. Todėl nenuostabu, kad ir šviežio derliaus agurkai, kurių pirkėjams siūlome nuo pat ankstyvo pavasario, ilgai lentynose neužsibūna“, – sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Nelupkite žievelės – ji taip pat naudinga

Agurkų salotos.

Pasaulyje yra daugiau nei pusšimtis agurkų rūšių, ir tai yra viena iš seniausiai žmogaus auginamų daržovių, pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. Kadangi jie tokie įprasti, tad kartais ir nuvertinami – pamirštama, kiek naudingų savybių jie turi. Ne be reikalo juk agurkus populiaru naudoti ne tik virtuvėje, bet ir grožio ritualams.

„Agurkai turi ypač mažai kalorijų, nes juose daugiau kaip 90 proc. sudaro vanduo – tad be jokių sąžinės priekaištų juos galima valgyti kad ir su kiekvienu dienos maistu. O vertingiausi agurkai tuomet, kai valgomi su žievele, mat joje gausu vitaminų, antioksidantų. Mitas, kad ją reikėtų lupti baiminantis pesticidų – į prekybos tinklą atkeliaujančios daržovės prieš tai kruopščiai tiriamos laboratorijoje ir tikrinamos, kad pirkėjus pasiektų tik šviežios, kokybiškos gėrybės“, – sako J. Sabaitienė.

Pasak daržovių žinovės, ruošiant patiekalus su agurkais visiškai pakanka juos tiesiog gerai nuplauti. Geriausia tą daryti šiltu vandeniu, kuris padeda greičiau pašalinti galimus nešvarumus.

Bus dar traškiau ir aromatingiau – agurkus tiesiog sutraiškykite

Agurkai naudojami kone viso pasaulio virtuvėse, jie be galo mėgstami ir Azijoje. Čia agurkų salotos pardavinėjamos net gatvėse, o ruošimo technika yra kitokia nei Lietuvoje. Azijoje, o ypač Kinijoje, nuo seno agurkai yra ne pjaustomi, o traiškomi.

- Reklama -

„Gal tai mums skamba ir keistai, tačiau toks metodas turi daug pliusų. Taip paruoštos salotos būna ypač traškios, gaivios ir aromatingos. Visų pirma, patraiškius agurkus, iš jų lengviau išsiskiria skystis. Tad tiesiog paprasčiau pašalina vandens perteklius, dėl kurio salotos kartais būna pavandenijusios. Kitas didelis privalumas – tokie agurkai sodriau pasidengia gardžiu padažu. Juos patraiškius susiformuoja netaisyklingi, gruoblėti gabalėliai, prie kurių geriau nei prie lygių griežinėlių išsilaiko priedai. Be to, taip ruošiant šviežius agurkus labiau atsiskleidžia ir jų aromatas“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Sutraiškyti agurkus – paprasta ir labai greita. Kiekvieną agurką galite stipriai paspausti sunkaus, didelio peilio plokščiąja puse. Taip jie suskils į pailgus skilteles, kurias teliks pasmulkinti supjaustant peiliu ar laužant.

Galima daryti ir paprasčiau – sudėti šviežius agurkus į plastikinį maišelį ir juos sutraiškyti buku daiktu, pavyzdžiui, mėsos muštuku. Taip bus greičiau, be to, bus mažiau netvarkos.

Pasak G. Urbonavičiūtės, traiškytoms azijietiškoms agurkų salotoms geriausia naudoti šiltnamiuose augintas daržoves su plona žievele. Agurkai paprastai gardinami ryžių actu ir sezamų aliejumi, sezamo sėklomis, mėgstama naudoti ir aitriąsias paprikas, česnakus, šviežią imbierą, čili dribsnius, kitus įvairius priedus.

Klasikinės azijietiškos traiškytų agurkų salotos

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 10 min.

Reikės: 600 g šviežių trumpavaisių agurkų, 1 šaukštelio druskos, 2 šaukštelių cukraus, 2 šaukštelių sezamų aliejaus (galite naudoti alyvuogių), 3 šaukštelių sojų padažo, 1,5 šaukšto ryžių acto (galite naudoti ir kitokį švelnaus skonio actą), 2-4 česnako skiltelių, čili dribsnių, sezamo sėklų.

Gaminame:

  1. Nuplaukite agurkus ir nusausinkite juos popieriniu rankšluosčiu. Sudėkite juos į plastikinį maišelį arba suvyniokite į maistinę plėvelę, padėkite ant pjaustymo lentos ir gerai patraiškykite mėsos muštuko plokščiąja puse. Jeigu reikia, išimtus iš maišelio agurkus dar pasmulkinkite gabalėlius sulaužant ar supjaustant.
  2. Padažą pagaminkite sumaišydami druską, cukrų, sezamų aliejų, sojų padažą ir actą. Maišykite, kol cukrus ir druska visiškai ištirps.
  3. Agurkus sudėkite į didelį dubenį, apliekite paruoštu padažu, sudėkite išspaustą česnaką ir apibarstykite čili dribsniais bei sezamo sėklomis. Galite papuošti ir kalendromis bei keliais aitriosios raudonos paprikos griežinėliais.

Traiškytų agurkų salotos su feta ir žirneliais

Porcijos: 2

Gaminimo laikas: 15 min.

Reikės: 5 šviežių trumpavaisių agurkų, 200 g žirnelių (šviežių ar šaldytų), druskos, 200 g fetos sūrio, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 šviežios citrinos žievelės ir sulčių, 1 šaukštelio raudonėlio, saujos šviežių mėtų lapelių, 30 g pistacijų.

Gaminame:

  1. Žirnelius 5 min. pavirkite pasūdytame vandenyje ir perliekite šaltu vandeniu.
  2. Nuplaukite agurkus ir nusausinkite juos popieriniu rankšluosčiu. Sudėkite juos į plastikinį maišelį arba suvyniokite į maistinę plėvelę, padėkite ant pjaustymo lentos ir gerai patraiškykite mėsos muštuko plokščiąja puse. Jeigu reikia, išimtus iš maišelio agurkus dar pasmulkinkite gabalėlius sulaužant ar supjaustant.
  3. Į dubenį suberkite maždaug pusę žirnelių. Sutrupinkite pusę fetos, nutarkuokite citrinos žievelę ir supilkite sultis. Tuomet įpilkite kelis šlakelius alyvuogių aliejaus ir sutrinkite šakute, kol gausite kreminės tekstūros padažą. Jei reikia, įpilkite daugiau alyvuogių aliejaus. Įmaišykite raudonėlį.
  4. Į dubenį sudėkite šviežius traiškytus agurkus, likusius žirnelius, smulkintus mėtų lapelius ir padažą. Ant viršaus užberkite peiliu pasmulkintų pistacijų, apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir papuoškite keliais šviežių mėtų lapeliais.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Startuoja nauja interneto svetainė „nekrologas.lt“

Svetainė skiriama ką tik, arba gerokai anksčiau Amžinybėn išėjusiems mūsų artimiesiems, draugams ar pažįstamiems, o taip pat netekties užkluptiesiems. Netekties valandai skirtoje svetainėje bus galima...

Naujos aviacijos srities studijų programos susilaukė daugiau dėmesio nei buvo tikimasi

Nuo rugsėjo 1 dienos startuosiančios naujosios oro uosto keleivių aptarnavimo ir orlaivio antžeminio aptarnavimo specialistų ruošimo programos susilaukė didesnio dėmesio nei buvo planuota. Anot...

Vaistininkė: kodėl vaistų negalima užsigerti pienu ar greipfrutų sultimis?

Nemažai žmonių patiria ne vieną negalavimą, vienu metu vartoja keletą skirtingų gydytojų paskirtų vaistų, papildomai geria savo iniciatyva įsigytus maisto papildus ir nesusimąsto dėl...

Praėjusiais metais „Rimi“ sumažino kainas beveik 4 000 skirtingų prekių

2023 m. sausio–gruodžio mėn. „Rimi Lietuva“ į kainų mažinimą investavo beveik 800 000 eurų. Dėl šios priežasties „Rimi“ parduotuvėse visoje Lietuvoje mažėjo beveik 4...

Partijų reitingai: toliau pirmauja socialdemokratai, išaugo parama konservatoriams

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) išlieka lydere reitingų lentelėje, rodo naujausia „Delfi“ užsakymu atlikta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa. Jeigu parlamento rinkimai vyktų artimiausią savaitgalį, 13,3 proc. apklaustųjų atiduotų savo balsą už...

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau. Norintys sutaupyti grybus ne tik gaminsis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS