17.9 C
Kretinga
2024 / 04 / 28

Prinokusį melioną išsirinkti bus vieni niekai – tereikia įvertinti 4 dalykus

Ar jau skaitėte?

Saldus ir sultingas melionas – tikras džiaugsmas skonio receptoriams. Tačiau renkantis, laikant namuose ir ragaujant šiuos vaisius pravers atidumas. Prekybos tinklo „Iki“ žinovai pasidalijo keletu patarimų, kaip kaskart išsirinkti prinokusį melioną ir su kuo jį valgyti. Nustebsite – šis gaivus ir nebrangus vaisius dera net makaronų patiekale.

- Reklama -

Kaip išsirinkti tinkamą vaisių?

„Ryškiai geltoni melionai – tarsi besitęsiančių gerų orų simbolis. Matome, kas šį rugsėjį susidomėjimas arbūzais, melionais yra didesnis nei pernai metais. Jau ne vienerius metus stebime ir lietuvių norą išbandyti skirtingas šių gaivių vaisių rūšis. Pavyzdžiui, dabar noriai perkami arbūzai iš Italijos, taip pat sveriami saldieji melionai ir Uzbekijos, kurie pasižymi saldumu ir gera kaina. O jau kitą savaitę pasirodys ir paprastai tikru rudens hitu tarp pirkėjų tampantys užjūrio melionai ir arbūzai iš Brazilijos“, – naujienomis dalijasi Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Melionai.

Norint išties pasimėgauti vaisiaus dovanojamu skoniu, geriausia jį įsigyti pačiame savo nokimo pike. Parduotuvėje melioną išsirinkti tokį, kad būtų tikrai prinokęs ir saldus, nėra sunku, sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. Pakanka įvertinti kelis aspektus.

Išvaizda. Atidžiai apžiūrėkite meliono žievę. Ji turi būti tvirta, be pernelyg ryškių dėmių ar įtrūkimų. Bet koks vaisiaus pažeidimas skatina fermentacijos procesą, o jei pažeidžiamas žievės vientisumas, bakterijos gali patekti į vidų. Nesijaudinti galite tik dėl vadinamosios „žemės dėmės“ – vietos, ant kurios vaisius gulėjo nokimo metu.

Elastingumas. Renkantis melioną verta jį lengvai spustelti, nes jo žievė yra daug plonesnė nei arbūzo, todėl iš jos lengva suprasti sunokimo laipsnį. Pasak J. Sabaitienės, vaisius turėtų pasiduoti, bet tuoj pat grįžti į savo vietą. Jei jį paspausti yra sunku, melionas nėra prinokęs. O jei įdubimas išlieka, vaisius jau pernokęs ir gali būti pradėjęs gesti.

Kvapas. Tai lemiamas kriterijus. Geras melionas skleidžia malonų ir saldų kvapą, tačiau ne per stiprų – jeigu aromatas itin stiprus, tai gali signalizuoti, kad vaisius pernokęs. Norėdami išsirinkti optimalų variantą, lengvai patrinkite melioną ir pauostykite jo paviršių. Kvapas gali skirtis priklausomai nuo veislės, tačiau bet kuriuo atveju jis turėtų būti malonus.

- Reklama -

Svoris. Jei finišo tiesiąją pasiekė du melionai ir nesate tikri, kurį pasirinkti, palyginkite vaisių svorį. Net jei vizualiai jie vienodi, pasirinkite tą, kuris sveria daugiau. Tikėtina, kad jis yra brandesnis ir kokybiškesnis. Visgi, jeigu vaisius yra stebėtinai sunkus, tai turėtų kelti įtarimą – gali jau būti prasidėję puvimo procesai. Tačiau juos išduotų ir kvapas bei žievės elastingumas.

Tiesa, vienu atveju verta rinktis ir ne labiausiai išnokusį vaisių – tuomet, jeigu neketinate jo valgyti iškart. Neperpjautas melionas kambario temperatūroje dar kiek sunoks.

20 minučių prieš valgymą atlikite vieną veiksmą

Perpjautą melioną reikėtų iškart laikyti šaldytuve. Tačiau net ten reguliariai tikrinkite vaisiaus kvapą, išvaizdą ir tekstūrą. Jei kuris nors iš jų yra suprastėjęs, melionas verčiau nevalgykite.

„Nors rekomenduojama vaisių laikyti šaldytuve, pats skaniausias jis būna nebe šaltas, o kambario temperatūros melionas. Tad iš šaldytuvo jį išimkite likus maždaug dvidešimčiai minučių iki valgymo – tuomet saldus skonis atsiskleis žymiai labiau“, – pataria J. Sabaitienė.

Prieš pjaustant melioną rekomenduojama jį r gerai nuplauti. Taip išvengsite ant žievės galinčių būti bakterijų patekimo į vaisiaus minkštimą pjaunant.

Netikėtas panaudojimo būdas – padaže makaronams

Prinokęs ir saldus melionas yra skanus vienas pats. Tačiau šis vaisius puikiai tinka įvairiuose deriniuose užkandžiams, iš jo galima gaminti desertus, šaltas sriubas ar salotas. Ypač patrauklu tai, kad jį galima derinti su plačia aibe ingredientų, o vieno nebrangaus vaisiaus pakaks visai šeimai, atkreipia dėmesį „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

„Melionas niekada nebūna nuobodus, nes jo kreminis, švelnus minkštimas puikiai tinka tiek pikantiškiems, tiek saldiems patiekalams, jį skanu naudoti marinatams, šaltoms sriuboms ar džemams. Taip pat dera su mėsa ir įvairiomis daržovėmis, jį galima patiekti kaip užkandį su mėlynaisiais sūriais ar brandintu kumpiu, kombinuoti su salotomis ar sezoniniais vaisiais. Populiaru ir iš meliono gaminti kokteilius, jų skonis dar geriau atsiskleidžia įdėjus ir mėtos“, – apie melioną pasakoja kulinarijos technologė.

Ji kviečia išbandyti ir netradicinį derinį, kuriam reikės nebrangių ir paprastų produktų – vakarienei pasigaminkite sočių makaronų su meliono padažu.

Penne su melionu, šonine ir sūriu

Reikės:

  • penne ar kitokios formos makaronų,
  • 8 griežinėlių šoninės,
  • 2 vidutinio dydžio svogūnų,
  • 2 šaukštų sauso baltojo vyno,
  • 6 skiltelių česnako,
  • 2 vidutinio dydžio pomidorų,
  • 1 meliono,
  • ½ puodelio riebios grietinėlės,
  • 1 puodelis tarkuoto parmezano,
  • smulkintų petražolių,
  • druskos ir pipirų pagal skonį,
  • 1 šaukšto alyvuogių aliejaus.

Gaminame:

Svogūnus, česnakus, pomidorus susmulkinkite. Melioną nulupkite ir supjaustykite mažais gabalėliais.

Įkaitinkite aliejų dideliame puode arba keptuvėje. Sudėkite šoninę ir kepkite, kol ji taps traški. Tuomet ją išimkite ant popieriniu rankšluosčiu išklotos lėkštės ir palikite atvėsti. Kai šoninė pakankamai atvės, sutrupinkite ją ir atidėkite į šalį.

Palikite šiek tiek riebalų keptuvėje ir į ją sudėkite svogūnus su žiupsneliu druskos bei įpilkite vyno. Kepkite svogūnus retkarčiais pamaišydami, kol jie taps auksiniai ir karamelizuosis, apie 10-15 minučių. Sudėkite česnakus ir toliau maišydami kepkite dar 3 minutes.

Sudėkite pomidorus ir supjaustytą melioną, užvirkite. Retkarčiais pamaišydami virkite, kol melionas ims leistis. Galite jį dar pasmulkinti bulvių trintuvu. Virkite bent 25 minutes.

Sudėkite grietinėlę ir ¾ puodelio tarkuoto sūrio į padažą. Leiskite pavirti minutę ar dvi, kad skoniai susilietų. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais.

Per tą laiką pagal instrukciją išvirkite makaronus. Patiekite papuošę likusiu tarkuotu sūriu, smulkinta šonine ir petražolėmis.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Kretingos rajone, tvenkinyje, rastas vyro kūnas

Kretingos rajone sekmadienį tvenkinyje rastas vyro kūnas, pranešė policija. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, apie 16 val. 30 min. Senosios Įpilties kaime, Tvenkinio gatvėje,...

Pavasarį vėl stabdys besiskverbiantis oras iš šiaurės

Šiandien Lietuvoje bus debesuota su pragiedruliais. Vietomis nedideli krituliai, vyraus šlapdriba ir lietus. Rytą kai kur rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 7–12 m/s. Aukščiausia...

Rytoj visoje Lietuvoje vyks nemokamų eglės šakų dalinimo akcija

Gruodžio 20 d., 15.00-18.00 val. Valstybinių miškų urėdijos miškininkai pagrindinėse miestų ir miestelių aikštėse bei didžiųjų prekybos centrų aikštelėse visoje Lietuvoje gražiausioms metų šventėms...

Pietinis ciklonas merks Rytų Lietuvą, o šalies vakaruose dažniau palepins saulė

Pietinis ciklonas merks Rytų Lietuvą, o šalies vakaruose dažniau palepins saulė. Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu. Pasiklausykite 20 min. nemokamai...

Prasideda aktyvus pasirengimas jūrinio vėjo Baltijos jūroje plėtrai

Energetikos ministerijoje darbą pradėjo jūrinio vėjo jėgainių plėtros darbo grupė, kuri parengs rekomendacijas dėl vėjo jėgainių Baltijos jūroje plėtros. Siekiant skatinti vietinę elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos, jūrinio vėjo plėtra yra numatyta Nacionalinėje...

Šviežių pavasario daržovių fiesta džiugina kainomis: „Iki“ siūlo sveiką ir nebrangią vakarienę vos per...

Lietuvai šią savaitę žadama šilumos banga, o pavasarinio šviežio derliaus daržovių jūra – jau „Iki“ parduotuvėse visoje šalyje. Nuo traškių ridikėlių ir morkyčių ryšulėlių iki gražuolių savojinių ar „Romanesco“ kopūstų – daržovių gausa garsėjantis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS