4.9 C
Kretinga
2025 / 01 / 15

4 naujos telefoninės apgaulės ir kaip nuo jų apsisaugoti

Ar jau skaitėte?

Telefoniniai sukčiai išmone išties nesiskundžia. Nors daugelį jų naudojamų apgaulės triukų jau esame girdėję, kasdien atsiranda vis naujesnių ir įmantresnių apgavysčių telefonu būdų.

- Reklama -

Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalijasi patarimais kaip išvengti telefoninių apgaulių ir nuo jų nenukentėti.

 

1. Apgaulingas skambutis į užsienį

Pastaruoju metu šio, itin išpopuliarėjusio, apgaulės būdo schema labai paprasta – telefono savininkas gauna žinutę, balso pranešimą ar elektroninį laišką su tam tikru informaciniu pranešimu ar svarbia žinia. Žinutės ar laiško pabaigoje nurodomas telefono numeris, kuriuo prašoma paskambinti, norint gauti daugiau informacijos.

Labai dažnai tokia žinute pranešama apie laimėjimą loterijoje, kurioje net nedalyvavote. Apgaulingą laimėjimo žinutę galite atpažinti iš tokių frazių kaip „jūsų telefono numeris buvo išrinktas laimingu“ arba iš neįtikėtinai didelės laimėtos sumos.

Tokių žinučių siuntėjai siekia, kad žinutės gavėjas paskambintu nurodytu numeriu, kuris dažniausiai būna iš tolimos egzotiškos užsienio šalies – po tokių skambučių mobiliojo ryšio sąskaita ženkliai išsipučia.

- Reklama -

Tokio pobūdžio žinutes reiktų vertinti labai kritiškai, patikrinti iš kokios šalies yra parašiusiojo telefono numeris ir susilaikyti nuo perskambinimo.

2. Techninės pagalbos skambučiai

Vis dar naudojamas ir apgaulingas techninės pagalbos skambučio metodas. Jums paskambina asmuo, kuris prisistato esantis „Microsoft“, „Apple“, mobiliojo ryšio operatoriaus ar kitos technologijų kompanijos atstovas.

Jis profesionaliai paaiškina, kad rastas gedimas jūsų įrenginyje arba infomuoja, jog būtina peržiūrėti kompiuterio operacinę sistemą ir mandagiai paprašo galimybės prisijungti prie jūsų prietaiso naudojant „Team Viewer“ ar kitą panašią programą. Leisdami tai padaryti, sukeliate didžiulį pavojų savo asmeniniams duomenims.

Tokiu būdu sukčius gali pavogti jūsų elektroninės bankininkystės prisijungimus, parsisiųsti ar ištrinti jūsų turimus failus, sužinoti slaptažodžius ir kitus jautrius privačius duomenis. Norint to išvengti, niekada neleiskite nuotoliniu būdu prisijungti prie jūsų ekrano, jei patys dėl jokios kompiuterio problemos nesikreipėte.

3. Peradresuojamo skambučio apgaulė

Šis triukas Lietuvoje dar pakankamai retas, bet kitose šalyse naudojamas vis dažniau. Viskas prasideda labai įprastai. Jūs sulaukiate skambučio iš nežinomo, įtarimų nesukeliančio numerio.

Pašnekovas praneša džiugią naujieną: jūs laimėjote konkurse ir esate kviečiamas atsiimti prizo. Tam, kad galėtumėte tai padaryti, pirmiausia skambučio metu jums reikia surinkti tam tikrą skaičių kombinaciją.

Procesas vyksta labai panašiai kaip skambinant informaciniu numeriu – „jeigu sutinkate, spauskite 1“ ir pan. Skirtumas tas, kad jums paspaudus mygtuką, telefoniniai sukčiai jūsų skambutį peradresuoja į kitą numerį, pavyzdžiui, esantį užsienyje arba apmokestintą gerokai didesniu tarifu.

Todėl, jeigu kažkas prašo jūsų atlikti tokius veiksmus, geriau tiesiog iškart padėkite ragelį. Taip pat galite patikrinti telefono numerį „Google“ paieškos sistemoje – greičiausiai sužinosite, kad šis telefoninis sukčius bandė apgauti ir kitus.

4. Suklastotas kompanijos vardas

Vienas įtikinamiausių apgaulės telefonu būdų – žinomos kompanijos vardo klastojimas. Kasdien tobulėjantys telefoniniai ir internetiniai sukčiai geba skambinti ir rašyti žinutes, kuriose nurodytas oficialus kompanijos pavadinimas.

Tokiu atveju apsigauti labai lengva – daugelis neįtardami jokių piktų kėslų atlieka visus nurodytus veiksmus, kurių paprašoma. Tarp prašymų gali būti tiek naujų aplikacijų ar programų parsisiuntimas, tiek asmeninių, finansinių ar prisijungimo duomenų atskleidimas, tiek ir slaptažodžių pakeitimas.

Norėdami apsisaugoti nuo tokių apgavysčių, gavę bet kokią įtartiną žinutę ar sulaukę neįprasto skambučio tam tikros realiai veikiančios kompanijos (banko, verslo įmonės, technologijų bendrovės) vardu, pirmiausia paskambinkite įmonės internetinėje svetainėje nurodytu telefono numeriu ir išsiaiškinkite ar informaciją ir prašymus gavote išties iš jų, ar visgi susidūrėte su apsukriais telefoniniais sukčiais.

Andrius Baranauskas
„Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Baltijos šalims

TOP naujienos

Beveik pusė lietuvių teigia nesinaudojantys Juodojo penktadienio nuolaidomis

Juodojo penktadienio nuolaidas taikant vis daugiau prekybininkų, gyventojų susidomėjimas jomis yra santūresnis – beveik pusė lietuvių teigia neįsigyjantis prekių ir paslaugų per šiuos išpardavimus....

Šiaudinių sodų rišimo tradicija – pakeliui į UNESCO

Kitąmet Lietuva teiks paraišką, kad šiaudinių sodų rišimo tradicija būtų įrašyta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Palangos tiltas (VIDEO), pats geriausias metodas...

Horoskopai vasario 11 dienai

AVINASŠiandien būsite itin veržlus ir energingas. Būtent toks gyvenimo būdas jums yra artimas ir visada suteikia daug džiaugsmo. Kovokite ir nesileiskite į jokius kompromisus...

ORAI: Artimiausiomis dienomis didesnėje šalies dalyje susidarys sniego danga

Artimiausiomis dienomis didesnėje šalies dalyje susidarys sniego danga Šiandien Lietuvoje bus debesuota, vietomis su pragiedruliais. Didesnėje šalies dalyje pasnigs, vyraus nedidelis sniegas. Vietomis plikledis. Vėjas...

Horoskopai spalio 1 dienai

AVINASNeplanuotas brangus pirkinys gali pasirodyti labai vykęs sprendimas, bet verčiau nepasiduokite pagundai. Nesileiskite įkalbamas, galvokite savo galva. Kur jūsų pinigai, ten turi būti ir jūsų sprendimas. Kartais atsisakymas kuo nors dalytis visai priimtinas ir...

Horoskopai balandžio 25 dieniai

AVINASBūdamas su mylimais žmonėmis, stenkitės matyti tai, kas jus jungia, o ne tai, kas skiria. Ko gero, turite kur kas daugiau bendra, nei pats lig šiol manėte. Stenkitės, kad kolektyvinėje veikloje ar žaidime visi...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS