13.9 C
Kretinga
2024 / 04 / 27

Ekspertė atsakė, ar jums vasarą tikrai reikia dar vienos naujos suknelės

Ar jau skaitėte?

Šią vasarą norint atrodyti stilingai nebūtina savo drabužių spintos papildyti dar viena nauja suknele. „Nors spintoje kabo keliolika suknelių, parduotuvių lentynoms lūžtant nuo vis naujų sezoninių prekių, lengva pasiduoti pagundai įsigyti dar vieną. Atsispirti impulsyviam pirkimui padės trys klausimai, kuriuos būtina sau užduoti“, – neskubėti pataria Vilniaus kolegijos (VIKO) Mados dizaino katedros vedėja Silvija Grušnienė.

- Reklama -

Anot mados ekspertės, svarbu savęs paklausi – ar tikrai reikia, ar turėsiu su kuo derinti ir ar galiu mainytis.

„Kiekvienais metais vien tik Lietuvoje sukaupiame daugiau kaip 70 tūkst. tonų perteklinės tekstilės, kurios pagrindą sudaro dėvėti drabužiai. Tam tikra prasme mes esame mados įkaitai. Noras neatsilikti nuo savo draugų ar sekamų žvaigždžių, naujausių mados tendencijų sukuria poreikį pirkti, o jis neretai būna perteklinis. Todėl pirmiausia prieš perkant naują drabužį ar aksesuarą vertėtų pradėti nuo klausimo, ar man šio daikto tikrai reikia, ar perku norėdamas tiesiog patenkinti norą pirkti“, – dėsto S. Grušnienė.

Anot jos, jei atsakymas į šį klausimą teigiamas, tai dar nereiškia, kad jau reikia traukti banko kortelę ar grynuosius.

Vasaros suknelės. Iliustracinė nuotrauka.

„Ne tiesiog savęs paklauskite, bet ir sau argumentuokite, kodėl jums reikia šį sezoną ypač madingos ciklameno spalvos suknelės. Ar tikrai savo drabužių spintoje neturite panašaus silueto, spalvos suknelės? Apgalvokite, jog gal pakaktų nusipirkti suknelę papildančią detalę – ciklamenų spalvos dirželį ar skarelę. Taip pat atsakykite sau į klausimus, kokiomis progomis ją nešiosite ir ar norint dėvėti naują suknelę nereikės papildomai įsigyti batelių, rankinės ar kitų aksesuarų? Nepamirškite skirti laiko drabužio medžiagos kokybei ir pasiuvimui įvertinti – nepirkite užburti mažos kainos ar azarto. Dažnai tik parsinešę drabužį namo ar užsidėję jį į šventę pastebime, jog negalime išlyginti medžiagos, nekokybiškas siūles, netinkamą ilgį ar, jog drabužis visai nedera mano figūrai, spalva netinka“, – vardija VIKO mados dizaino katedros vedėja.

Apgalvokite drabužių derinius

Vilniaus kolegijos (VIKO) Mados dizaino katedros vedėja Silvija Grušnienė.

Pasak ekspertės, spintoje pakanka turėti 15-20 bazinių tarpusavyje puikiai derančių drabužių, tinkančių dėvėti skirtingoms progoms.

- Reklama -

„Dažnai impulsyviai perkame naujus drabužius, kai mūsų turimas garderobas nedera tarpusavyje. Tuomet rezultatas toks, jog spinta „lūžta“ nuo drabužių, tačiau mes ir vėl neturime, ką apsirengti, – sako S. Grušnienė. – Todėl prieš pirkdami naują rūbą pagalvokite, ar jis derės su jūsų jau turimais drabužiais. Galvoje turėtumėte susidaryti kelis aprangos komplektus, prie kurių derintumėte naują pirkinį – tik tokiu atveju pirkti tikslinga“.

S. Grušnienė sako, jog jei negalite pateikti atsakymo į klausimą, ar naujas pirkinys derės su jau turimais, tuomet pirmiausia vertėtų atlikti spintos reviziją: „Peržiūrėkite visus turimus drabužius, aksesuarus ir susikurkite vadinamąją spintos kapsulę – drabužius, kurie puikiai dera tarpusavyje. Tokiu būdu ne tik sumažinsite tikimybę pirkti impulsyviai, bet ir sutaupysite laiko galvodami, ką apsirengti“.

VIKO Mados dizaino katedros vedėja pabrėžia, jog pirkti spontaniškai – neracionalu nei jūsų finansų, nei gamtos atžvilgiu. Geriau turėti mažiau, bet kokybiškus, tikrai reikalingus ir jums tinkančius, tarpusavyje puikiai derančius drabužius bei aksesuarus.

„Drabužių suvartojimą galėtume sumažinti, jei mažintume jų gamybą. Tačiau pirkėjas diktuoja paklausos ir pasiūlos santykį, o šiuo metu paklausa greitajai madai – itin didelė. Perkame, nes madinga, pigu, skelbiama patraukli akcija. Vėliau nekokybiškas drabužis suplyšta, greitai nusidėvi, tampa nebemadingas. Tada vėl perkame ir taip sukuriamas užburtas neatsakingo vartojimo ratas“, – teigia ekspertė.

Tiesa, S. Grušnienė pastebi, jog vis dažniau ieškoma naujų, tvaresnių audinių formulių ir sprendimų būdų. Šiuo metu jau yra sukurtas higieniškas kanapinis pluoštas. Taip pat vis dažniau gaminami audiniai iš nekenksmingų medžiagų: kavos tirščių ar jūros dumblių. Kartu keičiasi ir vartotojų požiūris į madą – skirtingi tyrimai rodo, jog renkantis naujus drabužius net penktadalis žmonių tvarumą nurodo kaip svarbų aspektą.

Skolinkitės, mainykite ir dalinkitės

Tvari mada dažnai siejama su antriniu panaudojimu. Tačiau mūsų visuomenėje vis dar vyrauja klaidingas įsitikimas, jog iš dėvėtų drabužių parduotuvių įsigyti drabužiai yra nestilingi ir prastos kokybės.

„Dėvėtų drabužių parduotuvėse neretai galima rasti ir žinomų prekinių ženklų, originalių, aukštos kokybės drabužių. Todėl jei svarstote apie naują drabužį, pirmiausia pasižvalgykite, galbūt jį galite gauti iš antrų rankų“, – pataria ekspertė.

Anot jos, dėvėtų drabužių parduotuvėse įvaizdžio ir mados dizaineriai taip pat sugeba rasti aukštos audinių kokybės drabužių, kuriuos dekonstruoja ir sukuria naują mados produktą.

„Pavyzdžiui, VIKO Įvaizdžio ir Mados dizaino, Mados technologijų ir verslo studijų programų studentai savo baigiamuosiuose projektuose sugeba dėvėtų drabužių parduotuvėse rasti perliukų, kuriuos atnaujinus ne tik panaudoja savo darbų pristatymuose, bet ir toliau sėkmingai dėvi ne vieną kartą“, – pasakoja S. Grušnienė.

Ekspertė taip pat ragina neapsiriboti tik dėvėtų drabužių parduotuvėmis – pasižvalgykite ir po draugių spintas. Keiskitės, mainykite atsibodusius drabužius – taip atlaisvinsite savo spintą ir galėsite ją papildyti naujais drabužiais už dyką.

„Perkant drabužius sąmoningai, o ne impulsyviai ne tik atsiras tvarka spintoje, bet ir mūsų galvoje. Todėl visada prieš perkant verta pagalvoti apie kokybę, o ne kiekybę – ar tikrai to rūbo reikia, kaip jį pavyks suderinti su turimais. O jei kyla abejonių – geriau nepirkite“, – pataria S. Grušnienė.

TOP naujienos

Nevartokite jokių preparatų profilaktiškai prieš COVID-19, nesistenkite gydytis patys

Paskutiniuoju metu viešoje erdvėje, ypač socialiniuose tinkluose, dalijamasi informacija apie COVID-19 sukeltai infekcijai gydyti naudojamus vaistus (hidroksichlorokviną, azitromiciną, lopinavirą/ritonavirą ir kt.). VVKT atkreipia dėmesį,...

Elektronikos atliekos: kada jos pavojingos, o kada – naudingos?

Tiek gamta, tiek ir žmogaus organizmas yra tarsi cheminės laboratorijos, kuriose vyksta daugybė cheminių reakcijų. Kai ekosistema nepažeista, visos šios reakcijos yra natūralios, nekenksmingos....

Šviežios sultys pigiau: receptai ir patarimai, kaip jas spausti namuose

Žiemai jau gerokai įpusėjus, daugelis jaučia vitaminų ir saulės trūkumą. Vienas iš natūralių būdų pastiprinti imunitetą – gerti šviežiai spaustas vaisių arba daržovių sultis....

Draudikai fiksuoja rekordiškai augančias dviračių vagystes

Dviračių pardavimai pastaruosius dvejus metus augo keletą kartų, tačiau pastebima kur kas nemalonesnė tendencija, kad ženkliai auga dviračių ir jų dalių vagysčių skaičiai. Rekordiškai...

Prasidėjo karpių „žvejybos“ karštinė

Šventinis lietuvių Kalėdų stalas yra neįsivaizduojamos be patiekalų iš karpio. Žuvininkystės ūkiams Lietuvoje prasideda pats darbų įkarštis. Prekybininkai skaičiuoja, kad gruodį karpių pardavimai šokteli net keliskart. Geras SUDOKU, čempionatas čia » „Karpis yra paklausus ištisus metus,...

Vogto telefono paieškos pareigūnus atvedė pas prekiautoją namine degtine (video)

Kuršėnuose esančiame Šiaulių rajono savivaldybės socialinių paslaugų centre apsilankiusį ir vienos darbuotojos telefoną nugvelbusį kuršėniškį bei jo pavogtą daiktą Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato darbuotojai surado tą pačią dieną, iš karto po po...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS