19.9 C
Kretinga
2024 / 04 / 28

Fiziškai aktyvių žmonių geležies anemija: kodėl sveikatos būklę išduoti gali netgi treniruotės?

Ar jau skaitėte?

Aktyviai sportuojantys dažnai siekia aplenkti savo galimybių ribas. Natūralu, kad dėl organizmui tenkančio didesnio krūvio svarbus ir ypatingas dėmesingumas savo sveikatai. Reguliariai profilaktinius tyrimus atliekantys sportininkai neretai susiduria ir su geležies anemija, dėl kurios gali nukentėti ir sportiniai rezultatai. Tiesa, net ir pastebėjus trūkumą, jį atstatyti ne visada paprasta.

- Reklama -

Ilgų distancijų profesionalus bėgikas ir treneris, triumfavęs ne viename maratone tarp prizininkų Egidijus Adomkaitis pasakoja, kad pirmieji anemijos požymiai sportuojant išryškėja gana greitai: atsiranda energijos stoka, bendras silpnumas ir nuovargis, sportuojant pulsas pakyla aukščiau nei paprastai, gali atsirasti dusulys, mažėja fizinis pajėgumas ir krenta ištvermė.

Ilgų distancijų profesionalus bėgikas ir treneris, triumfavęs ne viename maratone tarp prizininkų Egidijus Adomkaitis.

„Aktvyviai sportuojantys tikrai seka savo hemoglobino ir feritino rodiklius, stengiasi į savo racioną įtraukti geležies turinčių maisto produktų, kad atsargos būtų nuolat palaikomos, nes jos netenkame su prakaitu. Tiesa, deja, bet geležis ne visa yra pasisavinama ir su maistu. Kartais geležies kiekiui palaikyti prireikia preparatų ar maisto papildų“, – pasakoja sportininkas.

Į šiuos simptomus nei profesionalams, nei mėgėjams svarbu nežvelgti abejingai ir klausytis savo kūno signalų. „Bendra sveikata ir organizmo būklė negali neturėti įtakos rezultatui, todėl visada geriau klausyti savo vidinių pojūčių ir atlikti kraujo tyrimus, jeigu treniruočių ar varžybų metu ryškėja nuovargis, silpnumas ar dusulys, į tai nereikėtų numoti ranka“, – akcentuoja sportininkas.

Svarbu nuoseklus dėmesys

Tiesa, geležies trūkumo atstatymas dažniausiai nėra lengvas ir greitas procesas. Kaip pastebi E. Adomkaitis, visada yra geriau palaikyti normalų geležies ir hemoglobino kiekį, nes trūkumo atstatymas gali užtrukti ilgiau, o ir organizmas ilgainiui prisitaiko prie trūkumo, tam tikra savijauta tampa įprasta – tai gali turėti įtakos sportinei formai treniruočių metu ir nulemti rezultatus. Sergant anemija treniruotės būna sunkiau pakeliamos, tenka mažinti jų intensyvumą, o galutinis rezultatas sportininkų nedžiugina, nes jie jaučiasi pervargę.

Siekiant atstatyti geležies trūkumą ir efektyviai palaikyti jos atsargas organizme, ieškoma vis naujų, efektyvių būdų ar kombinacijų, padedančių iš esmės spręsti geležies nepasisavinimo problemą. Mokslinėse studijose vis dažniau aptariamas laktoferinas, kuris gali būti vartojamas tiek vienas, tiek ir su kitais geležies preparatais. Laktoferinas – tai geležį surišantis baltymas, priklausantis transferinų šeimai,kuris aktyviai dalyvauja geležies pasisavinimo procese ir padeda ją geriau pasisavinti.

- Reklama -
Ilgų distancijų profesionalus bėgikas ir treneris, triumfavęs ne viename maratone tarp prizininkų Egidijus Adomkaitis.

Be viso to laktoferinas yra inovatyvus būdas uždegiminių ligų prevencijai ir gydymui, jo molekulė tiesiogiai kontaktuoja su patogenu, sukelia jo suardymą, užkerta kelią patogenų dauginimuisi., Šios veikliosios medžiagos trūkumas – prastas pasisavinamas, nes laktoferinas patekęs į skrandžio rūgštinę terpę neatsparus suardomas skrandžio rūgščių. Todėl naudinga rinktis mikrokapsuliuotą liposomose laktoferiną, kuris lengviau patenka į organizmą ir pasižymi prailginto atpalaidavimo efektu. Nemikrokapsuliuotas laktoferinas greitai pašalinamas iš kraujo, o mikrokapsuliuotas gali patekti būdamas mikrokapsulėse, todėl užtikrinamas didesnis stabilumas kraujo plazmoje.

Vis dėlto labai svarbu nepamiršti, kad rūpinantis savo sveikata reikėtų skirti dėmesio sveikai ir subalansuotai mitybai, aktyviam gyvenimo būdui, laikui gryname ore ir atkreipti dėmesį, kad maisto papildai padeda papildyti nepilnavertę mitybą, bet jos neturi pakeisti.

Reguliaraus dėmesio savo sveikatai galima pasimokyti ir iš sportininkų. Kaip pasakoja bėgikas, rūpinantis savo sveikata ir organizmo pajėgumais savo iniciatyva atlieka kraujo tyrimus, bent du kartus per metus atlieka bendrus kraujo tyrimus bei papildomai tikrinasi vitamino D, geležies, feritino ir druskų (magnio, kalio, natrio) kiekį kraujyje.

„Taip pat atliekame ir kitų papildomų elementų kraujyje tyrimus, tačiau mano išvardyti yra pagrindiniai. Pagal juos, atsižvelgdami į gydytojo rekomendacija vartojame reikalingus maisto papildus ir daugiau dėmesio skiriame mitybai. Pagrindinis patarimas sportuojantiems –reguliairiai, bent du kartus per metus, išsitirti kraują ir pasikonsultuoti su gydytoju“, – sveikata rūpintis ragina ilgų distancijų bėgikas.

Anot E. Adomkaičio, norint siekti sportinių rezultatų ar tiesiog jaustis puikiai, nepakanka tik sportuoti, yra ir daugiau kitų aspektų, kuriems svarbu skirti dėmesio.

TOP naujienos

Po šiltų žiemų – iššūkiai dėl vandens išteklių

Viena tokia šilta žiema kaip šiųmetė – be šalčio, sniego, be upes, ežerus sukaustančio ledo ir įprastų pavasarinių potvynių – lemiamos įtakos Lietuvos vandens...

Darbuotojų motyvaciją ir darbo našumą efektyvina drąsūs sprendimai

Apie tai, kad pandemija paskatino tiek vadovų, tiek darbuotojų požiūrio į darbo procesus pokyčius, kalbama jau kurį laiką – vis daugiau dėmesio skiriama darbo...

10 COVID-19 ligos naujų atvejų siejama su protrūkiu Kretingos rajone veikiančiuose Padvarių socialinės globos namuose

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) protrūkius. N24.lt - NAUJAS! Per praėjusią parą izoliuoti 2002 asmenys, iš...

Policijos pranešimų apie ypatingus įvykius ir nusikalstamas veikas šalyje suvestinė

Sveikatos sutrikdymai Gruodžio 26 d. apie 16 val. 55 min. Klaipėdoje, Šilutės pl., bute, konflikto metu, neblaivi (1,88 prom.) moteris (g. 1986 m.) peiliu sužalojo...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ primena: kai kuriuos parduotuvės per Kalėdas veiks visą parą

Žiemos šventėms jau esant čia pat, prekybas tinklas „Iki“ primena savo pirkėjams, kaip parduotuvės dirbs per Kūčias, Kalėdas ir Naujuosius metus. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, per svarbiausias metų šventes darbuotojai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS