-0.1 C
Kretinga
2025 / 01 / 13

„Kalėdoms noriu šuniuko“: ką reikėtų įvertinti prieš išpildant tokį vaiko norą?

Ar jau skaitėte?

Niekas neprilygsta vaizdui, kai vaiko veidas akimirksniu nušvinta pamačius, kad Kalėdų Senelis atnešė jam tai, ko norėjo labiau už viską. Daugeliui vaikų tai dažnai reiškia naminį gyvūnėlį. Augintinis tikrai gali papildyti bet kurią šeimą ir į namus atnešti daug džiaugsmo, tačiau tam reikia atidžiai iš anksto pasiruošti. Kinologė Viltė Liaugminaitė-Čepienė ir finansų ekspertas Tomas Bataitis paaiškina, kodėl Kalėdų rytas visgi nėra pats tinkamiausias laikas pristatyti keturkojį šeimos narį ir ką reikėtų įvertinti prieš priimant sprendimą dėl augintinio įsigijimo.

- Reklama -

Kinologė, šunų viešbučio „Eufera“ savininkė Viltė Liaugminaitė-Čepienė pasakoja, kad artėjant didžiosioms metų šventėms veisėjai, gyvūnų prieglaudos išties gauna daugiau nei įprastai užklausų dėl augintinių įsigijimo. Dažniausiai paveikti mielų, pūkuotų keturkojų reklamose ar kalėdiniuose filmuose žmonės nusprendžia taip pradžiuginti savo artimuosius nepagalvodami, kad gyvūnas – tai ilgalaikis įsipareigojimas, o ne tik malonus siurprizas.

„Šventinis laikotarpis – iššūkis augintiniams ir dėl didelių susibūrimų, rutinos sutrikdymo, fejerverkų. Per šventes dažnai susitinkame su giminėmis, draugais, augintiniai gauna mažiau mūsų dėmesio. Jei svečius priimame namuose, dažnai pasitaiko, kad svečiai „apdovanoja“ mūsų augintinius jiems netinkamu maistu, kuris gali iššaukti alergiją, arba rimčiau sutrikdyti sveikatą (augintiams daug žalos gali padaryti užstrigę praryti kaulai, jų atplaišos ar aštrus, stipriai prieskoningas maistas, alkoholis, saldumynai). Jei augintinius vežamės vykdami į svečius, jie patiria papildomą stresą pasikeitus aplinkai, patekus į didelį sambrūzdį tarp daug svetimų žmonių, taip pat jie gali stresuoti ir dėl didesnio nei jiems įprasta triukšmo (gyvūnų klausa gerokai jautresnė nei žmonių). Gyvūnų nenusaugojus, šie gali pabėgti“, – vardija kinologė.

Reikėtų įvertinti ir tai, kad mažą kačiuką ar šuniuką dovanų gavę vaikai gali susijaudinti ir jį išgąsdinti ar nesuprasdami grubiai elgtis su augintiniu. Dar prieš parsivežant augintinį namo, naudinga anksčiau su juo susipažinti ramioje aplinkoje, o su šeima susitarti dėl namų taisyklių, kurios švenčių įkarštyje gali būti primirštos.

„Per šventes dovanoti augintinių išvis nerekomenduočiau ne tik vaikams, bet ir draugams, antrai pusei, tėvams, nes augintinio įsigijimas yra labai svarbus žingsnis, kuris turi būti itin kruopščiai apgalvotas. Reikia įsivertinti, kad įsigiję augintinį tampame už jį atsakingi keliolika metų. Gyvūnas reikalauja daug dėmesio, kasdienės priežiūros, finansų. Jį gali tekti gydyti šiam susirgus, o tai ir jūsų laikas, emocijos, nebe tik pinigai“, – pabrėžia V. Liaugminaitė-Čepienė.

- Reklama -

Su džiaugsmu ateina ir rūpesčiai

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Creditea“ visuomenės apklausa rodo, jog dešimtadalis ėmusių vartojimo paskolas lietuvių tai darė skolindamiesi dėl kasdienių išlaidų ir pinigų joms trūkumo. Įmonės vadovas Tomas Bataitis priduria, kad viena iš tokių situacijų gali būti naminių gyvūnų išlaikymas, ypač, kai tinkamai neįvertinamos išlaidos, kurios laukia.

„Augintiniai į namus atneša ne tik daug džiaugsmo, bet papildomų išlaidų, už kurias yra atsakingi šeimininkai. Nuo maisto iki reguliarių vizitų pas veterinarą ir visų būtiniausių augintinio reikmenų, kuriuos reikia įsigyti dar prieš įsileidžiant naująjį šeimos narį į namus. Priklausomai nuo poreikių, pirmieji metai gali atsieti šimtus ar net kelis tūkstančius. Kai kurios išlaidos išnyksta po pirmųjų metų su naujuoju augintiniu, tačiau mėnesinės išlaidos gali siekti net kelis šimtus eurų“, – pasakoja T. Bataitis.

Pasak jos, planuojant mėnesio išlaidas bei peržvelgiant pajamas šeimoje, visuomet reikia iš anksto pagalvoti ir tikslingai suplanuoti augintiniui skirtas lėšas.

„Idealiu atveju, taupomoji sąskaita, kurią sukursite kasdienėms išlaidoms ir pildysite pasirinkta suma kiekvieną mėnesį, padengs viską, ko kada nors prireiks jūsų keturkojui draugui. Tačiau nelaimingų atsitikimų įvyksta, o skubus vizitas pas veterinarą ar netikėtai prireikus keturkojį savaitei palikti šunų viešbutyje, gali kainuoti dar kelis šimtus eurų. Dėl to rekomenduojama turėti skubios pagalbos fondą netikėtoms išlaidoms padengti“, – pataria T. Bataitis.

Augintinio savininko išlaidos skirsis pagal poreikius, tačiau jas galima skirstyti į kelias pagrindines grupes:

Būtiniausi augintinio reikmenys

Dar prieš parsinešant augintinį į namus, turėsite įsigyti daugybę reikmenų, kad jūsų keturkojis namuose jaustųsi patogiai. Tai yra guolis, pavadėlis, antkaklis, dubenys, žaislai, higienos priemonės bei drabužėliai, jei augintinį nusprendėte įsigyti šaltuoju metų laiku. Bėgant metams, greičiausiai šiuos daiktus teks keisti, tačiau jie brangiausi pradžioje, kai perkate visus iš karto.

Maistas ir skanėstai

Maistas bus viena didžiausių pasikartojančių išlaidų, kurias turėsite kiekvieną mėnesį, tačiau jei augintinis neturi jokių neįprastų mitybos poreikių ar alergijos, šias išlaidas galite numatyti iš anksto. Maisto kainos gali svyruoti – priklausomai nuo pasirinkto prekės ženklo ir kiek maisto reikia jūsų augintiniui. Į šią grupę įeina ir išlaidos skanėstams bei kramtukams.

Šunų dresūra

Daugelis šeimininkų savo šunis dresuoja namuose, tačiau prireikus specialistų pagalbos gali tekti mokėti ir už dresavimo pamoką. Treniruočių ciklas, sudarytas iš kelių pamokų, gali gerokai padidinti mėnesines išlaidas tuo laikotarpiu.

Veterinaro paslaugos

Tikėtina, kad mokėsite už metinius medicininius patikrinimus, skiepus ir kitą prevencinę priežiūrą. Susirgus, gali tekti mokėti ir už papildomus tyrimus bei medikamentus. Be įprastos veterinarinės priežiūros, augintiniui gali prireikti ir skubios pagalbos, kuri atsies brangiau nei įprastas vizitas pas veterinarą.

Kelionės ir gyvenimo būdas

Jei išvykus į kelionę nėra galimybės augintinio palikti pas artimuosius ar pažįstamus, reikėtų į išlaidų sąrašą įtraukti ir sąskaitas už laiką, praleistą šunų viešbutyje. Jei dirbate ne iš namų ir nėra galimybės vedžioti šuns dienos metu, papildomai kainuos ir šunų vedžiotojas.

TOP naujienos

Tolimųjų reisų vairuotojams nebereikės nakvoti vilkikuose

Vilkikų vairuotojų trūkumas nebevaldomai auga. Skelbiama, kad Europoje jau trūksta beveik pusės milijono vairuotojų, o mūsų šalyje skaičiai jau perkopė 30-ies tūkstančių ribą. Visą...

Neįtikėtina lietuvės Jovitos istorija: nuo juodadarbės Anglijoje iki savimi pasitikinčios trenerės

Jau 11 metų lietuvė Jovita Savickaitė gyvena Londone. Šiame mieste mergina radikaliai pakeitė gyvenimo būdą, pasitobulino išvaizdą ir įgavo pasitikėjimo savimi. Iš antsvorio turinčios...

Ką reikia žinoti draudžiantis, jeigu transporto priemonę vairuos keli vairuotojai?

Tikriausiai mažai kas pagalvotų, kad viena nedidelė detalė privalomojo vairuotojų civilinės atsakomybės draudimo sutartyje, iš tiesų, yra viena iš esminių aplinkybių nustatant riziką bei...

Iš Holivudą į Kauną iškeitusio J. Greenspono lūpų – apie tikrąją Padėkos dienos prasmę ir 4 patarimai, kurie pravers bet kuriai šventei

Las Vegase augęs, scenarijus Holivude rašęs Jaqas Greensponas jau daugiau nei dešimtmetį gyvena ir dėstytojauja Kaune. Nors tarp gimtųjų ir dabartinių namų – beveik...

Liepos 16-oji: vardadieniai, dienos INFO, agronomų diena

Liepos 16-oji – Škaplierinė, prapjovos; Agronomų diena. Liepos šešioliktoji – 198-oji metų diena (antroji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 168 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Auksė, Danguolė, Danguolis, Fausta, Faustas, Karmela, Karmelas, Vaigauda,...

Astrologinė prognozė kovo 16-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nusimato daug kontaktų, telefoninių pokalbių. Būkite apdairūs su transportu, logistika susijusiuose reikaluose. Kitų aplaidumas, lengvabūdiškumas ne juokais ves jus iš kantrybės. Tausokite savo ir kitų nervus, venkite svaigalų, netinkamo maisto. JAUTIS. Gilinkitės į įvairias...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS