Klasikinė sidabrinė eglutė ar kėnis – ne vienintelis būdas šią žiemą į namus įnešti šventinės žalumos. Yra daugybė kitų sezoninių augalų, kurie vien savo buvimu gali pakeisti visų namų atmosferą. Jie šiemet išgyvena tikrą renesansą – nuperkama dvigubai daugiau, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Ką rinktis, kad žiedai originaliau papuoštų namus?
Ir savus namams dabinti, ir nešti į svečius
„Šiais metais lietuviai pradėjo šventėms ruoštis anksčiau nei paprastai. Tą daro gerokai intensyviau – ieško naujų dekoracijų ir būdų įnešti kalėdinės dvasios į namus. Daugelis rinkosi Advento kalendorius, jų pardavimai pasiekė rekordinius kiekius“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.
Antra tendencija šiemet – namus puošti ne tik eglėmis, bet ir kitais šventiškais augalais. Vien lapkričio mėnesį puansetijų ir mažesnių kalėdinių medelių pardavimai yra dvigubai didesni, lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu, sako V. Budrienė. Kalėdų simboliu vadinamos įvairių dydžių puansetijos gausiai perkamos ir prasidėjus gruodžiui.
Artėjant Kalėdoms augalai taip pat tampa patraukliomis praktiškomis dovanomis. Žinant, kurias žydinčias gėles žiemą rinktis ir kaip jas prižiūrėti, žiedai jų gavėjų ar savus namus puoš dar ilgai. „Iki“ Šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo pataria, į kurias gražuoles gruodį verta atkreipti dėmesį.
Puansetija – ryškiaspalvė Kalėdų karalienė
Dažnam šios išskirtinės formos vešlios ir puošnios gėlės jau tapusios Kalėdų sinonimu. Dėl išskirtinės savo išvaizdos augalas vadinamas dar ir Betliejaus žvaigžde – tikru gražiausios metų šventės ženklu. Jos įdomios formos lapai suformuoja vainiką, kuris primena žvaigždę, rodžiusią kelią Trims karaliams.
Puansetijos yra universalios ir gali būti naudojamos įvairiais būdais šventiniam dekorui pagyvinti. Juo labiau, kad parduotuvėse vos už kelis eurus galima įsigyti įvairių jų dydžių – ir mažų, ir ypač puošnių. Padėkite jas dekoratyviniuose vazonuose ant palangių, naudokite kaip centrinę šventinio stalo puošmeną arba sukurkite nuostabų puansetijų vainiką savo lauko durims. Dėl savo ryškios spalvos ir šventinių asociacijų šios gėlės yra idealus šventinis pasirinkimas, suteikiantis šilumos ir šventinės nuotaikos bet kuriai erdvei.
„Jas prižiūrėti nėra sunku, tereikia laikytis kelių taisyklių. Visų pirma, nešant namo neleiskite joms sušalti. Tuomet namuose padėkite saulėtoje vietoje, tačiau laikykite atokiau nuo skersvėjo, taip pat ir nuo radiatoriaus. Ji mėgsta šiek tiek drėgną dirvožemį, tad geriau ją dažniau laistyti mažesniais kiekiais – taip neleisite nei išdžiūti, nei perliedami sugadinsite šaknis“, – pataria V. Paukštelo
Meilenis – dėmesį traukianti elegancija
Meileniai (amariliai) ant ilgo stiebo krauna didingus žiedus, kurie patys savaime yra ryškus kalėdinio dekoro akcentas. Trimitų formos žiedai būna įvairių atspalvių, įskaitant raudonus, baltus ir rožinius, tad juos lengva derinti prie namų spalvų gamos. Pavyzdžiui, švelniai rožinės spalvos žiedlapiai puikiai atlieps pastarųjų metų madą – puošti namus rožinės-baltos spalvos kalėdinėmis dekoracijomis.
Norėdami suteikti namams daugiau puošnumo, pasodinto meilenio vazoną papuoškite prie jo žiedų spalvos derančiu kaspinu. Tuo tarpu pamerkti žiedai įspūdingiausiai atrodys aukštoje dekoratyvinėje vazoje, taip pat jie puikiai dera šventinėse gėlių kompozicijose.
„Meilenį, garsėjantį didingais žiedais, stebėtinai lengva prižiūrėti. Augalas mėgsta ryškią šviesą, tad parinkite vietą, kur jį pasieks pakankamai spindulių. Žydėjimo metu palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, verta ir meilenį karts nuo karto apipurkšti vandeniu. Žydėjimui pasibaigus, leiskite augalui pailsėti, sumažinkite laistymą. Tinkamai prižiūrint, kitą sezoną amarilį galima „įkalbėti“ žydėti iš naujo, kad jis ilgam papuoštų jūsų namus“, – pasakoja V. Paukštelo.
Eleboras – jauki kalėdinė rožė
Nors dažnai vadinamas tiesiog Kalėdų rože, eleboras nėra priskiriamas šioms gėlėms. Tačiau tai nesumažina jo žavesio – žiemą žydintis daugiametis augalas prieš Kalėdas itin mėgstamas dekoruotojų. Beje, nenustebkite išgirdę juos vadinant ir čėrais. Tokį vardą jie nuo seno gavę Lietuvoje.
Ši šalčiui atspari gėlė žydi elegantiškais žiedais, kurie paprastai pasirodo gruodžio mėnesį. Balti eleboro žiedlapiai ir geltoni žiedkočiai ir žali lapai sukuria akiai patrauklų kontrastą, kuris tarsi simbolizuoja viltį ir grožį žiemos šaltyje. Eleboras yra neaukšta, neiššaukiančiais žiedais džiuginanti gėlė, tas gražiai atrodys kaimiško stiliaus vazonuose, jaukioje aplinkoje.
„Didelis gėlės pliusas ir tai, kad ji geriausiai auga vėsioje temperatūroje – tad gali papuošti, pavyzdžiui, verandą, kur kitiems augalams gali būti per šalta. Nedėkite eleboro šiltoje vietoje, prie radiatoriaus – jam kuo vėsiau, tuo geriau. Taip pat svarbu jo neperlieti, o tiesiog palaikyti šiek tiek drėgną dirvožemį. Venkite vandeniu aplieti lapus – taip jie gali prarasti grožį. Tai ilgametis augalas, tad pavasarį jį bus galima ir pasisodinti sode“, – pataria V. Paukštelo.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė